Serviste bekletilen araca sürpriz park faturası

Serviste bekletilen araca sürpriz park faturası

access_time17 Eylül 2021 09:02
İşinsanı, milyonluk otomobilini, yasa gereği 45 günde tamir ettirmeyen satıcı firma ile karşı karşıya geldi. İşinsanı, zamanında tamir edilmeyen aracın yeni ise değiştirilmesini istedi. Şirket olumsuz yanıt verdi.

Yetkili servislerine tamir için bırakılan araçların zamanında teslim edilmemesi ile ilgili dikkat çeken bir dava açıldı. İstanbul Tüketici Mahkemesi’nde geçen hafta açılan davada dosyasına göre, demir çelik ticareti yapan Yıldırım Öcal Kemaloğlu, Mart 2018’da lüks bir otomobil aldı. Anılan otomobilin günümüzdeki fiyatı 3,5 milyon TL. Aynı markadan daha önce de şirketi için 2 otomobil alan Kemaloğlu, yeni aldığı otomobilin tüm bakımlarını, satıcı firmanın yetkili servisinde yaptırdı.

45 GÜNDE TESLİM EDİLMELİ

Kemaloğlu, otomobili ile geçen 2 Mart günü kaza yaptı. Yağışlı havada yaşanan kazada araçta hasar oluştu. Lüks otomobil tamir için Eyüpsultan’daki yetkili servise teslim edildi. 2014’te çıkan “Satış Sonrası Servis Hizmetleri” yönetmeliğine göre, tamire bırakılan aracın 45 iş günü içinde sahibine teslim edilmesi gerekiyor.

Ancak aracın tamir süresi 4 ay kadar sürdü. İddiaya göre Kemaloğlu, otomobilinin akıbetini her sorduğunda aracın hazır olduğu yanıtını aldı. En son 25 Haziran’da otomobilini almak üzere yetkili servise giden Kemaloğlu’na görevli “Aracın klima sistemi çalışmıyor. Ön balataları 30 Haziran’da gelecek. Balata ve diskler değişmeden aracın kullanılması uygun değil” yazısı ile otomobili teslim etmek istedi. Duruma tepki gösteren Kemaloğlu aynı gün otomobili, satın aldığı şirketin Beşiktaş Dolmabahçe’deki satış yerine teslim etti.

‘ARACA ARTIK GÜVENMİYORUM’ 

Bu süreçten sonra taraflar arasında yeni bir kriz başladı. Firma yetkilileri Kemaloğlu’na aracı alması çağrısında bulundu. Kemaloğlu ise, aylardır tamir edilemeyen araca artık güvenemediğini, test sürüşü için yurtdışından birilerinin getirtilmesini talep etti. Kemaloğlu’na verilen yanıtta bu durumun da söz konusu olamayacağı bildirildi.

YENİSİ İLE DEĞİŞTİRSİNLER

Taraflar arasındaki krizin çözümü için en son arabulucu devreye girdi. Ancak taraflar anlaşmadı. Olumsuz yöndeki arabuluculuk tutanağının imzalanması ile birlikte iş, mahkemeye taşındı. Yıldırım Kemaloğlu adına İstanbul Tüketici Mahkemesi’nde açılan davada, söz konusu aracın yenisi ise değiştirilmesi talep edildi. Dava dilekçesinde, davalı firmaların servis yönetmeliğine aykırı hareket ettikleri önü sürüldü.

‘OTOPARK ÜCRETİNİ ÖDEYİN’ UYARISI 

Krizin çözümünde mahkemenin vereceği karar merakla beklenirken ilginç bir gelişme daha yaşandı. Markanın Türkiye’deki temsilcisi firma Kemaloğlu’na 6 Eylül’de noter yolu ile bir ihtarname gönderdi. İhtarnamede özetle “Dolmabahçe bayisinin otoparkına bıraktığınız aracı derhal alın. Aracın otoparkta kaldığı her bir gün için 45 TL ödemeniz gerekir. Aracı başka bir yere kaldıracağız. Tüm masraflar da size ait olacak” denildi.

‘45 GÜNLÜK SÜRE’ AYRINTISI ÖNEMLİ

Servis yönetmeliğindeki 45 günlük süre konusunun önemli olduğuna işaret eden Av. Gözde İşçi Güngör “Davanın sonucu oldukça önemli olacak. Benzeri bir dava şimdiye kadar açılmamış. Ancak yönetmelik açık. Müvekkil büyük bir hevesle aldığı otomobiline artık binmeye korkuyor. Ki aynı markanın daha önce de 2 otomobilini almıştı. Ancak bu son durum işleri oldukça sıkıntılı bir noktaya getirdi” diye konuştu.

Alırsın BMW olursun kepaze!

Hobisi tutkuya dönüştü! Fiyatı 200 bin lira

Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarını etkileyecek! Tarih verdi...

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli araç bataryaları için talaşlı çözüm!

Elektrikli araç bataryaları için talaşlı çözüm!

access_time27 Şubat 2024 14:15

Yeni Zelanda merkezli bir CarbonScape şirketi, elektrikli araç bataryalarında çığır açan bir yaklaşım benimseyerek talaş kullanmaya başladı. Şirket, atıl durumdaki talaşı...

Rusya'da benzin ihracatı yasağı

Rusya'da benzin ihracatı yasağı

access_time27 Şubat 2024 08:43

Rusya, bezin ihracatını 6 ay süre ile yasakladı

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

access_time26 Şubat 2024 17:12

Hyundai, i20 N modelinin ve i30 N modelinin üretiminin şubat ayı itibariyle sona ereceğini duyurdu.

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)