SpaceX ve Tesla enflasyon baskısı görüyor

SpaceX ve Tesla enflasyon baskısı görüyor

access_time14 Mart 2022 11:22
Elon Musk, Tesla ve SpaceX’in önemli enflasyon baskılarıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Tesla Inc CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, ABD’li elektrikli otomobil üreticisi ve roket şirketi SpaceX’in hammadde ve lojistikte önemli enflasyonist baskılarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Önümüzdeki birkaç yıl için olası enflasyon oranı hakkında ne düşünüyorsunuz? Tesla ve SpaceX, hammadde ve lojistikte son zamanlarda önemli bir enflasyon baskısı görüyor” dedi.

Tesla da diğer pek çok otomotiv devi gibi 2021 yılında lojistik sorunları nedeniyle yaşanan çip krizi ile boğuşmuştu. Otomotiv endüstrisinin son zamanlarda da nikel, bakır, çinko gibi otomotiv üretiminde kullanılan metallerin fiyatlarında artıştan da etkilenmesi bekleniyor. Ayrıca enerji fiyatlarının artışı da sanayiyi etkileyebilir.

PAYLAŞIM YAPTI

Musk, “Yalnız değiliz” diyerek bir de makale paylaştı. Financial Times’ta yayımlanan 3 Mart 2022 tarihli makalede emtia fiyatlarının Rusya’daki arz korkuları nedeniyle 2008’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldiği belirtildi.

Makalede üretimde kullanılan emtiaların yanı sıra artan enerji fiyatlarına da dikkat çekilerek, “Küresel emtia fiyatları son 50 yılın en büyük haftalık rallisini gerçekleştirme yolunda ilerliyor ve Ukrayna’daki savaşın petrolden buğdaya hammaddelerdeki olağanüstü hareketleri tetiklemesi nedeniyle Avrupa’nın doğalgaz fiyatları yeni bir rekor kırdı” ifadeleri kullanıldı.(Sözcü)

Tesla araç fiyatlarına zam yaptı

 

Tesla'nın Almanya fabrikası nihai onayı aldı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

access_time26 Şubat 2024 17:12

Hyundai, i20 N modelinin ve i30 N modelinin üretiminin şubat ayı itibariyle sona ereceğini duyurdu.

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

access_time26 Şubat 2024 11:05

Zonguldak'ta yaşayan Gürkan Hepkaya, aracını su kaçağı nedeniyle tamirhaneye bıraktıktan sonra yaşadığı olaylarla şaşkına döndü. Otomobilinin hastane önünde hatalı park...

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

access_time26 Şubat 2024 08:27

Çinli elektrikli otolar Rusya soğuğuna dayanamadı. Aşırı soğuklar nedeniyle, Rusya’da elektrikli araç sahibi olan bazı sürücüler otomobillerin güç rezervinde azalma, elektrik...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)