Taşıt kredisinde BDDK düzenlemesi otomobil satışlarını nasıl etkileyecek?

Taşıt kredisinde BDDK düzenlemesi otomobil satışlarını nasıl etkileyecek?

access_time01 Temmuz 2021 16:10
BDDK'nın düzenleme getirdiği taşıt kredileri ile ilgili karar sonrası uzmanlar otomobil satışlarının olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, banka kredisi ve finansal kiralamayla alınan taşıt araçlarının taksit sürelerinde düzenleme yaptı. Karar ile kredi vadeleri sınırlandırılırken, taşıt değerine göre kredi tutarı oranları da aşağı çekildi. Sektör temsilcileri, karar ile satışların olumsuz etkileneceğini belirtti.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, taşıt kredi vadeleri kararına ilişkin, “Daha kararnamenin içeriğini tam anlayamadık. Ama perakende satışlarını etkileyeceğini düşünüyoruz. Taksit sayısından çok, burada önemli olan aracın fiyatına göre belirlenen kredi oranı. Örnek vermek gerekirse, 301 bin TL olduğu zaman yüzde 30’dan fazla kredi verilmeyeceği anlaşılıyor kararnameden. Müşterinin 200 bin TL nakit bulması gerekecek. Bu da kolay bir araç sahiplenme değil. Bizim için beklenmedik bir karar." değerlendirmesinde bulundu.

Devletin, enflasyonla mücadele kapsamında tüketimi azaltmak için aldığı bir karar olduğunu ifade eden Mersin şu ifadeleri kullandı:

Otomotiv, lokomotif bir sektör. Dolayısıyla Türkiye piyasasındaki diğer bütün sektörleri etkileme olasılığı yüksek. Türkiye’de son döneme taşıt alımlarında yüzde 45-50 arasında kredi kullanıldığını görüyoruz. Satışlara ne oranda yansıyacağını hep birlikte göreceğiz. Ancak devletimizin taksit sayısını olmasa da kullandırılan kredi oranlarını yeniden gözden geçirmesini yararlı buluyorum. Kararnameye göre, fiyatı 1.5 milyon TL’yi geçen araçlarda artık kredi kullanılamayacak. Bunun daha anlaşılabilir olduğunu ve lüks satışlarını diğer segmentlere göre daha az etkileyeceğini düşünüyoruz.

Lüks araç pazarında faaliyet gösteren bir firmanın CEO’su da düzenlemeyi fiyatı 1.5 milyon TL’yi geçen araçlara kredi imkanının kaldırılmasını, “Fiyatı 1.5 milyon TL’yi geçen araçlarda, kredi penetrasyonu yaklaşık yüzde 50. Satışlara mutlaka bir etkisi olur ama dramatik bir düşüş olmaz. Dün 2015 model Porsche 911 sattığım bir müşterim arayıp fiyatların bu sebepten yüzde 25 düşebileceğini ve üzgün olduğunu söyledi. Çünkü aracını bu karardan sadece bir gün önce almıştı. Ancak kendisine endişe etmemesine gerek olmadığını, çünkü Porsche 911’e her zaman para edeceğini söyledim.” şekilde yorumladı.(Dünya)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

İmamoğlu yeni taksi siteminde şoförlerin alacağı maaş miktarını açıkladı

İmamoğlu yeni taksi siteminde şoförlerin alacağı maaş miktarını açıkladı

access_time24 Ekim 2021 20:30

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla yeni taksi sisteminde taksi şoförlerinin alacağı maaş miktarını açıkladı

OYDER Başkanı: Faizler düşerse otomotive olumlu yansır

OYDER Başkanı: Faizler düşerse otomotive olumlu yansır

access_time24 Ekim 2021 14:44

OYDER Başkanı Turgay Mersin, Merkez Bankası'nın faizi düşürmesinin bir şey ifade etmediğini belirterek, "Bankalar faizi düşürmüyor. Eğer faiz düşüşünü yansıtırlarsa bunun...

Paranın satın alamayacağı otomobiller

Paranın satın alamayacağı otomobiller

access_time24 Ekim 2021 11:32

Her şeyin olduğu gibi otomobillerin de “parayla satın alınamayanları” var... Nitekim satın alabilmek için sadece yüklü miktarda bir servete sahip olmak yetmiyor, bir de o...

İkinci el otoda fiyatlar yükseldi, satışlar azaldı

İkinci el otoda fiyatlar yükseldi, satışlar azaldı

access_time24 Ekim 2021 11:05

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, eylülde bir önceki aya göre yüzde 19 azalarak 113 bin 964 olurken, araç fiyatları yaklaşık yüzde 1,6...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)