Tavan fiyata mahkeme yolu göründü

Tavan fiyata mahkeme yolu göründü

access_time11 Mart 2015 09:12
Kâr marjlarının sıfıra düştüğünü savunan akaryakıt bayileri tavan fiyat uygulamasının iptali için dava açmaya hazırlanıyor
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tavan fiyat uygulamasının yanlış olduğunu ve kâr marjlarının sıfırlandığını savunan akaryakıt bayileri, uygulamanın iptali için mahkemeye gitmeye hazırlanıyor. Gerekli dosyaların hazırlığında sona yaklaşan bayiler, dava sürecini başlatmak için bu hafta yapılacak görüşmelerin sonucunu bekleyecek. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), Enerji Bakanlığı ve EPDK ile yapacağı görüşmelerden istediği sonucu alamazsa, davayı hemen açacak. TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, tavan fiyat uygulamasının yürürlüğe girdiği 21 Şubat itibariyle 60 günlük itiraz süreleri olduğunu ifade ederek, iptal davası için dosyaları tamamlamak üzere olduklarını bildirdi. Bu hafta içinde Enerji Bakanlığı ve EPDK ile görüşeceklerini aktaran Zülfikar, “Eğer görüşmelerde mutabakata varamazsak, uygulamanın iptali için dava açacağız. Bu uygulama serbest piyasanın olduğu bir yerde uygulanamaz. Bu uygulamayla bize ‘siz hak ettiğinizden fazla kazanıyorsunuz’ dediler” dedi. 

Sanayiciye vadeli ve ucuz satış yok 

Akaryakıt istasyonları işleten Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen de tavan fiyat uygulamasının çevresel, sosyal ve sanayinin desteklenmesi olmak üzere 3 boyutta sakınca yarattığını söyledi. Modern bir devletin bireysel araç kullanımından çok, vatandaşlarını toplu taşımaya sevk etmesi gerektiği ifade eden Yücelen, uygulamanın bunun tersi bir sonucu ortaya çıkardığını belirtti. Diğer yandan bayilerin eskiden ortalamada elde ettikleri kâr sayesinde sanayiciye, iş dünyasına ve nakliyecilere iskontolu ve vadeli satış yapabildiğini aktaran Yücelen, “Artık tavan fiyatla kârlar sıfıra indi. Böyle bir şey yapmamız mümkün değil. Sosyal yönden baktığımızda da örneğin; Anamur gibi bir yerde bir adam 2 kamyon alıp iş yapmak istediğinde, akaryakıt bayisi 90 gün vadeli satış yapıyordu. İnsanlar bu sayede iş yapıp, ailelerini geçindiriyordu. Artık bu da yapılamaz oldu" dedi. 

Anadolu’da birçok istasyon satılık 

Anadolu’da birçok istasyonun satışa çıkarıldığını anlatan Yücelen, buraları ana dağıtıcıların aldığını kaydetti. Eskiden akaryakıt istasyonlarının, belli dönemlerde tarlasından verim alamayan, işsiz bölge insanını istihdam ederek, bulundukları yöreye katkı sağladığını kaydeden Yücelen, “Şimdi ana dağıtıcılar bu bayileri aldığında başka bölgelerden ucuz iş gücünü götürüyor. Bir de eskiden istasyonun kazandığı para bölgede kalıyordu. Şimdi İstanbul’a gönderiliyor” diye konuştu.

Tavan fiyata mahkeme yolu göründü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), akaryakıt fiyatlarına getirdiği tavan uygulaması 21 Şubat’ta yürürlüğe girdi. Karara göre, akaryakıtta tavan fiyatını iki ay süreyle kurul belirleyecek. EPDK, benzinde rafineri çıkış fiyatının üzerine eklenecek kâr marjını litrede 34, motorinde ise 37 kuruşla sınırlandırdı. Karara göre, benzin ve motorin için tespit edilen kâr marjlarının en az yüzde 60’ı bayilere verilecek. Ayrıca, her bir ilde motorin ve benzin türleri için akaryakıt bayi tavan fiyatına EPDK tarafından belirlenen TL/ Litre fiyat farkı uygulanabiliyor. Fiyat farkını ürünün o ilde ikmalini sağlayan lisans sahipleri aralarında paylaşabiliyor. Fark, illere göre, benzinde 1 TL’den 16 kuruşa, motorinde de 1’den 17 kuruşa kadar değişiyor.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram dönüşü trafikte son durum

Bayram dönüşü trafikte son durum

access_time13 Nisan 2024 18:24

Ramazan Bayramı tatilinin sonuna gelindi. Bayram tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirenlerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

access_time13 Nisan 2024 17:21

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla memleketlerine veya tatil bölgelerine giden vatandaşların dönüş yoluna girdiğini belirten uzmanlar, sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken...

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

access_time13 Nisan 2024 11:15

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin 7 gününde 4 bin 370 trafik kazasında 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 331 kişinin yaralandığını...

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

access_time13 Nisan 2024 08:42

Anadolu Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren bazı sürücülerin dönüşe geçmesiyle hareketlilik arttı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)