Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35
Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten çıkaracak.

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük otomobil üreticisi Tesla'nın son yıllık raporuna göre aralık 2023 itibariyle küresel çapta 140.473 çalışanı bulunuyordu.

Tesla CEO'su Elon Musk notta, "Şirketi bir sonraki büyüme aşamamıza hazırlarken, maliyet azaltma ve üretkenliği arttırmak için şirketin her yönüne bakmak son derece önemlidir. Bu çabanın bir parçası olarak, organizasyonun kapsamlı bir incelemesini yaptık ve personel sayımızı küresel olarak %10'dan fazla azaltma gibi zor bir karar aldık" dedi.

Tesla hisseleri pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde %0,99 düşüş gösterdi.

Planlanan işten çıkarmalar, Tesla'nın bu ayın başlarında ilk çeyrekte küresel araç teslimatlarının, fiyat indirimlerinin talebi harekete geçirememesi nedeniyle yaklaşık dört yıldır ilk kez düştüğünü bildirmesinin ardından geldi.

Üç aylık kazançlarını 23 Nisan'da açıklayacak olan Tesla, yıllarca süren hızlı satış büyümesinin ardından 2024'te yavaşlamaya hazırlanıyor.

Tesla'nın araç üretim ve teslimatı beklentilerin çok gerisinde

 

Tesla'nın Y Modeline zam

 

Musk Tesla'nın reklam harcamalarını artırdı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)