Tesla’dan ABD’de indirim kararı

Tesla’dan ABD’de indirim kararı

access_time11 Şubat 2024 11:16
Elon Musk'ın CEO'su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD'de Model Y araçlarının fiyatlarını geçici olarak düşürdü. Tesla, daha önce de satışlarını artırmak amacıyla fiyat indirimlerine gitmişti.

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Almanya'da Model Y fiyatlarını düşürmesinden bir aydan kısa bir süre sonra, ABD'deki bazı Model Y otomobillerinin fiyatlarını da geçeçi olarak düşürdü.

Tesla internet sitesinden yapılan duyuruda, yeni Model Y arkadan çekişli ve Uzun Menzilli model fiyatlarının 29 Şubat'a kadar olan teslimatlarda indirime gireceği ve bu fiyatın 1 Mart'ta 1000 dolar veya daha fazla artacağı kaydedildi.

Model Y arkadan çekişli ve Model Y Uzun Menzilli modellerinin fiyatlarını 1000 dolar azaltarak 42 bin 990 dolar ve 47 bin 990 dolara düşüren Tesla, sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 2'lik bir indirime gitmiş oldu.

Duyuruya göre Model Y Performance versiyonunun ve diğer modellerin fiyatları değişmedi.

KIZILDENİZ SALDIRILARIYLA DA İNDİRİME GİTMİŞTİ

Tesla, Kızıldeniz'deki saldırıların nakliyede aksamalara yol açmasının ardından Berlin fabrikasındaki otomobil üretiminin çoğunun parça eksikliği nedeniyle askıya alınmasının ardından geçen ay Almanya'daki Model Y otomobillerinin fiyatlarını da düşürmüştü.

Ocak ayında Tesla, kod adı "Redwood" olan yeni nesil elektrikli aracının üretimine odaklandığı için bu yıl satışların "önemli ölçüde daha düşük" olacağı uyarısında da bulunmuştu.

Son fiyat indirimlerinin, bir yıldan uzun bir süre önce başlayan fiyat savaşı nedeniyle zaten zarar gören Tesla'nın marjlarını daha da olumsuz etkilemesi bekleniyor.

İndirimler, Tesla'ya yönelik talebin düştüğü ve 2023'ün son çeyreğinde dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olarak Tesla'yı geride bırakan Çinli BYD tarafından üretilenler gibi giderek artan sayıda ucuz elektrikli araçla artan rekabete hazırlandığı bir dönemde geldi.

Tesla'ya, "tehlikeli atık ihlalleri" nedeniyle 1,5 milyon dolar ceza

 

Tesla, 200 bin aracını geri çağırdı

 

Tesla, 2024 yılına ait büyüme öngörüsünü açıkladı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

access_time21 Şubat 2024 16:06

Almanya'da Grünheide bölgesi sakinleri Tesla'nın fabrika genişletme planına karşı çıktı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)