Tesla'nın geliri artarken, net karı düştü

Tesla'nın geliri artarken, net karı düştü

access_time20 Nisan 2023 00:28
ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın geliri, senenin ilk çeyreğinde, yıllık bazda yüzde 24 artışla 23,3 milyar dolara ulaşırken, net karı yüzde 24 düşüşle 2,5 milyar dolara geriledi

Tesla, 2023'ün ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. Şirketin geliri yılın ilk çeyreğinde yüzde 24 artarak 23,3 milyar dolara yükseldi. Tesla, 2022'nin ilk çeyreğinde 18,8 milyar dolarlık gelir elde etmiş, şirketin gelirleri son çeyrekte de 24,3 milyar dolarla rekor kırmıştı.

Elektrikli otomobil üreticisinin net karı ise yılın birinci çeyreğinde yüzde 24 azalışla 2,5 milyar dolara geriledi. Tesla'nın net karı, geçen yılın aynı döneminde 3,3 milyar dolar olmuş, son çeyrekte de 3,7 milyar dolarla rekor seviyeye yükselmişti.

Şirketin 2022'nin birinci çeyreğinde 1,07 dolar olan hisse başına karı da bu yılın aynı döneminde 0,73 dolara indi.

Üretim ve teslimat arttı

Tesla, 2023'ün ilk çeyreğinde küresel çapta 422 bin 875 aracın teslimatını gerçekleştirirken, 440 bin 808 otomobilin üretimini yaptı.

Şirketin araç üretimi bu dönemde yıllık bazda yüzde 44, teslim ettiği araç sayısı da yüzde 36 artış gösterdi.

Maliyetlerin düşmesi bekleniyor

Tesla'dan yapılan açıklamada, mevcut makroekonomik ortamda bu yılın şirket için bir fırsat olarak görüldüğüne işaret edilerek, birçok otomobil üreticisi elektrikli araç programlarının zorluklarıyla uğraşırken, Tesla'nın "maliyet lideri" konumunu güçlendirmeyi amaçladığı kaydedildi.

Şirketin artan üretime, araç yazılımlarına ve büyüme yatırımlarına odaklandığı vurgulanan açıklamada, ürün fiyatlarının bir dizi faktöre bağlı olarak yukarı veya aşağı doğru gelişmeye devam etmesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, ilk çeyrekte bölgeler genelinde birçok araç modelinde fiyat indirimleri uygulanmasına rağmen, operasyon marjlarında yönetilebilir bir düşüş yaşandığına değinilerek, şirketin, üretim verimliliği ve daha düşük lojistik masraflarıyla otomobil maliyetinin sürekli düşmesini beklediği bildirildi.

Tesla'nın, yeni nesil araç platformu Cybertruck, otonom ve diğer yapay zeka özellikli ürünler dahil olmak üzere ürün yol haritasını uygulamaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, bilanço ve net gelirin, gelecekteki büyüme doğrultusunda bu sermaye harcamalarını yapmayı sürdürmelerini sağladığı ifade edildi.

Tesla tekrardan fiyat düşürdü

 

Tesla indirim kampanyasını genişletti

 

Tesla, "Megapack" üretimi için Çin'de fabrika kuracak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı arttı

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı arttı

access_time21 Mayıs 2024 10:05

TÜİK verilerine göre, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre %9,4 arttı. Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı nisan ayı sonu itibarıyla 29 milyon 561 bin...

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

access_time20 Mayıs 2024 14:20

BMW, Jaguar ve VW'nin aralık ayında ABD tarafından yasaklanan Çinli bir tedarikçi ile iş yaptığı bildirildi.

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

access_time19 Mayıs 2024 09:42

Araç muayene ücretlerine yapılan zamlardan sonra bu kez de “kredi kartı tahsilat farkı” tartışma konusu oldu. Kartlı ödemelerde vatandaşlar 77 lira fark veriyor.

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

access_time18 Mayıs 2024 13:50

İçişleri Bakanı Yerlikaya, son bir haftada 1 milyon 968 bin 551 araç denetlendiğini açıkladı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)