Togg CEO'su Karakaş: Bizim yaptığımız 4 teker üzerinde giden bir bilgisayar

Togg CEO'su Karakaş: Bizim yaptığımız 4 teker üzerinde giden bir bilgisayar

access_time01 Kasım 2023 15:14
Bursa'da konuşan, Togg CEO'su Karakaş, "Bizim yaptığımız bir otomobil tasarımı değil, bizim yaptığımız 4 teker üzerinde giden bilgisayar tasarımıdır" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliğinde düzenlediği 'Yalın Belediyecilik Sempozyumu', Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Sempozyumdaki, protokol konuşmalarının ardından Togg CEO'su Gürcan Karakaş burada sunum gerçekleştirdi.

'TOGG KENDİ ALANINDA BİRÇOK İLKE İMZA ATTI'

Yaptığı sunumda, 'Kullanıcı odaklı değer üretimi' konu başlıklı sunumunda yalın düşüncenin bir kültür olduğunu, sanayide yüzyıllardır kullanılan yalın düşüncenin özünde israfı önleme, sürekli iyileştirme ve verimliliğin arttırılması konularının bulunduğunu belirten Karakaş, yalın uygulamaları belediyeler arasında ilk kez Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı gibi Togg'un da kendi alanında birçok ilke imza attığını kaydetti.

Dünyada bazı trendlerin birçok yeniliği de beraberinde getirdiğini dile getiren Karakaş, şunları söyledi:

"Yenilikler, alışkanlıklarımızı değiştirirken kullanıcıların hayatlarını da değiştiriyor. Böyle olunca bazı sektörler derinden etkileniyor. Nesnelerin internetiyle, teknolojinin gelişmesiyle, temiz enerji çözümlerinin yaygınlaşmasıyla, klasik otomobil dünyasının teknolojileri kökünden değişiyor. Bunun farkına varan devletler ve kurumlar, kendi şirketlerine avantaj sağlamak için mevzuatlarını değiştiriyor. Ülkemiz de bu konuda oldukça ileride. Bunun sonucunda otomobil dünyasında yaşam alanları zincirleri iç içe geçiyor. Çocuklar artık otomobile binmek istemiyor. Çünkü internetleri yok. Elbette bir şekilde bu durum çözülüyor ama bu çözüm de yeterli olmuyor. Artık evde, ofiste neler yapabiliyorsak otomobilde de aynılarını yapmak istiyoruz. Cep telefonları akıllı cihazlara dönüşürken ne olduysa şu an otomobillerin de başına aynısı geliyor. Bu yolculuğun da başında değil ortalarındayız. Şu anda akıllı otomobil konusunda çözümü olmayan şirketler, 5-6 sene içerisinde sonra kaybolup gidecek."
Açıklamasında, “Bizim yaptığımız bir otomobil tasarımı değil, bizim yaptığımız 4 teker üzerinde giden bilgisayar tasarımıdır" diyen Karakaş, Avrupa’da bile birçok üreticinin Togg'un aşamasına yetişemediğini söyledi. Yeni nesil teknoloji şirketlerinin ve yeni nesil otomobil üreticilerinin kullanıcıyla doğrudan bağ kurmak istediğini hatırlatan Karakaş, şu an için 8 tane mobil deneyim merkezi oluşturduklarını, 32 noktada servis hizmeti verdiklerini ve 10 tane de mobil servislerinin bulunduğunu dile getirdi.

Kullanıcı deneyimlerini kullanarak beklentileri belirlediklerini ve bu yönde yenilikler eklediklerini anlatan Karakaş, "İlk günden itibaren kendi modülümüzü, kendi bataryamızı üretiyoruz. 2026'dan itibaren yeni nesil hücreleri de üretmeye başlayacağız. Buna sahipseniz menzili, şarj hızını ve her şeyi değiştirebilirsiniz. Fikri mülkiyetine sahip olmak bu yüzden sizi özgün ve hür kılıyor. Gemlik kampüsümüz, Avrupa'nın en temiz boyahanesine sahip. Başka kirleten bir şey de olmadığı için Avrupa'nın en temiz tesisi şu an Bursa'da. Bunu önemsiyoruz. Bunun yanında, doğuştan sıfır emisyona sahip araçtan bahsediyoruz. Tüm tedarikçilerimizle birlikte 2035'te karbon nötr olma hedefini belirledik. O tarihte karbon nötr olan ilk şirket olacağız" dedi.

'TEVECCÜH KARŞISINDA ÇOK MUTLU OLDUK'

Otomobillerin akıllanmasıyla işlerin bitmediğini, bir ekosistemin içerisinde bütünün bir iki parçası haline gelindiğini söyleyen Karakaş, dijital dünyanın insan hayatının her anında olduğu için otomobil içerisinde de olması beklendiğini ifade etti. "Böyle bir cihazın tasarımı bir otomobil tasarımı değil" diyen Karakaş, "Biz yola çıktığımız ilk andan itibaren 'Bir otomobilden fazlası' diyerek, akıllı cihaz olarak tanımlayarak hareket ettik. İlk hedefimiz, küresel boyutta rekabet edebilir teknoloji markası olabilmekti. Togg logosunu da bu hedefle tasarladık. Logodaki 2 ok, doğu kültürüyle batı kültürünün en iyi yönlerini birleştirip teknolojiyi insanın etrafında buluşturmak olarak tanımlayabiliriz. Bir diğer hedefimiz ise cihazdan ziyade bir mobilite ekosistemi kurgulamaktı. Yeni nesil teknolojilerde ne uygulanması gerekiyorsa tüm istenenleri sırasıyla yaptık. 100'e yakın testten geçmemiz gerekti. Testleri tamamladıktan sonra ön satışa çıktık. Beklediğimizin üzerinde bir ilgi gördük. Bu sene üretim kapasitemizi 20 bin olarak belirlemiştik. 177 bin 467 adet ön sipariş aldık. Bunu alınca ilk olarak 'Ne yapacağız' dedik. Bizler bu rakamlara 4-5 sene sonra ulaşmayı bekliyorduk. Bu teveccüh karşısında çok mutlu olduk. Neticede kura çektik. 2024 yılının üretim adetlerini hemen arttırmaya başladık. Kademeli olarak da üretimi arttırıyoruz. Günde 280 adet üretim kapasitesine ulaşmış olduk. İkinci vardiyaya da geçtik. Şu an 9 ülkeden 3600'ün üzerinde çalışanımız var. Ortalama 10,5 yıl deneyim var" diye konuştu.

Sunumun ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından Hayri Baraçlı ve Gürcan Karakaş'a günün anısına plaket takdim edildi.

Togg CEO’su Karakaş: Mobilitenin geleceğini inşa ediyoruz

 

Togg'dan dikkat çeken adım: Yeni model geliyor!

 

Bakan Şimşek: Togg fabrikası çok etkileyici

 

İkinci el Togg vurgununa bakanlıktan sert müdahale!

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

access_time21 Şubat 2024 16:06

Almanya'da Grünheide bölgesi sakinleri Tesla'nın fabrika genişletme planına karşı çıktı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)