Volkswagen’in Almanya’daki merkezine baskın

Volkswagen’in Almanya’daki merkezine baskın

access_time04 Aralık 2019 12:40
Almanya’da yetkililer, Volkswagen’in Wolfsburg’daki genel merkezinde dizel emisyonu soruşturması kapasında arama yaptılar. Soruşturma için Volkswagen’in genel merkezindeki belgelere savcılık tarafından el konuldu.

Volkswagen, emisyon soruşturmaları mücadele etmeye devam ediyor. Alman otomotiv devinin Wolfsburg’da bulunan genel merkezi Alman savcılarının kararı ile dizel emisyonları hakkında devam eden bir soruşturma nedeni ile basıldı. Savcılık, Volkswagen’in genel merkezine yapılan baskının bazı belgelere el koymak için yapıldığını açıkladı. 

Genel merkezine baskın yapılan Volkswagen de konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Volkswagen, savcılarla tam iş birliği içinde olmalarına rağmen yapılan baskının doğru olduğunu açıkladı. Volkswagen yetkilileri, soruşturmanın EA 189 model motorun ardılı olan EA 288’le ilgili olduğunu açıkladılar. 

Volkswagen, 2015 yılında dizel motorlar üzerinde emisyon hilesi yaptığını açıklamıştı. Otomotiv devi, EA 288 model numaralı motorlarının test edildiğini ve bu motorlarda manipülasyon olmadığını açıkladı. 

Volkswagen’le ilgili soruşturmayı yürüten Braunschweig savcıları, eylül ayında Volkswagen’in şu anki CEO'sunu ve eski CEO’sunu 2015 yılındaki emisyon skandalıyla bağlantılı olarak piyasaları manipüle etmekle suçlamışlardı. 

2015’deki emisyon skandalı Volkswagen’in emisyon ölçümlerini yanlış yaptığını açıklamasının ardından patlamıştı. Şirket, 2015’teki skandalın ardından para cezaları, tazminatlar ve daha sonra motorlarda yapılan değişiklikler için 30 milyar dolar dolaylarında para harcamıştı. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

Otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

access_time28 Temmuz 2021 11:26

Ocak-haziran döneminde en çok binek otomobil ihracatı Fransa, İtalya ve Almanya'ya yapıldı.

Akaryakıt satışında bayram rekoru

Akaryakıt satışında bayram rekoru

access_time28 Temmuz 2021 11:14

Kurban Bayramı tatilinin başladığı 17 Temmuz'un bir gün öncesinde 104 milyon litreyi aşan akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.

Minibüs, otomobili geçti!

Minibüs, otomobili geçti!

access_time28 Temmuz 2021 10:02

TÜİK verilerine göre, Haziran ayında 104 bin 316 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Trafiğe kaydı yapılan taşıtlarda bir önceki aya göre minibüste yüzde 104, otomobilde ise...

Avrupa'daki ticari araç sayısı arttı

Avrupa'daki ticari araç sayısı arttı

access_time28 Temmuz 2021 09:45

Avrupa'da yeni ticari araç kayıtları yüzde 37 arttı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)