Xiaomi ürettiği ilk elektrikli otomobil şarj sisteminin patentini aldı

Xiaomi ürettiği ilk elektrikli otomobil şarj sisteminin patentini aldı

access_time27 Eylül 2022 07:55
Çinli teknoloji devi Xiaomi, ilk elektrikli otomobil şarj cihazının patentini aldı. Ortaya atılan iddialara göre bu şarj cihazı sadece Xiaomi’nin elektrikli otomobili ile uyumlu olabilir.

Elektrikli otomobilin önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Otomotiv sektöründeki firmaların yanı sıra dev teknoloji şirketleri de elektrikli araç pazarına girmek için önemli yatırımlar yapıyorlar. Webtekno'dan Oktay Refik Yıldırım'ın haberinde geçtiğimiz yılın Eylül ayında otomobil üretim fabrikasını resmen kuran Xiaomi, üzerinde çalıştığı elektrikli otomobilin görüntülerini de paylaşmıştı.

Tabii ki bir yandan elektrikli otomobili üzerinde çalışırken bir yandan da elektrikli otomobil şarjı teknolojisini geliştirmeye çalışıyor. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre Xiaomi, ilk elektrikli otomobil (EV) ev içi şarj sisteminin patentini aldı.

Tesla’ya rakip olabilir (mi?)


Xiaomi’nin aldığı patenti incelediğimizde bu yeni şarj cihazının evler ve şirketlerdeki elektrik şebekelerine uygun olması dikkat çekiyor. Bu da demek oluyor ki şirketin şarj cihazı, Tesla’nın evlerde kullandığı şarj cihazlarına benzer olacak. Ayrıca “akıllı” ve “otomatik” olduğu belirtilen cihazın tıpkı cep telefonlarındaki gibi hızlı şarj ve adaptif şarjı destekleyeceği düşünülüyor.

Genellikle iç devre tasarımıyla ilgili bilgileri paylaşılan şarj cihazının patentinin alındığı Dünya Patent Ofisi tarafından resmi olarak onaylandı. Ancak patent bilgilerinde şarj girişi hakkında herhangi bir bilgininin olmaması bu EV şarj cihazının sadece Xiaomi’nin elektrikli otomobiline uygun olabileceğini işaret ediyor olabilir.

Durum böyle olursa Tesla ve diğer elektrikli otomobil markalarının kullanıcıları bu şarj cihazından yararlanamayacak. Ancak şimdiden ortaya çıkan bazı bilgilere göre Xiaomi, biri kendi otomobiline özel ve daha hızlı diğeri ise evrensel olan iki adet elektrikli otomobil şarjı
Xiaomi’nin yeni elektrikli otomobil şarjının bu yılın sonuna kadar tanıtılması bekleniyor.

Satışlar 3'e katladı: Model model elektrikli otomobil fiyatları...

Elektrikli otomobil satışları 3'e katlandı

Hidrojen yakıtlı araçlar elektrikli araçlara rakip olabilecek mi?

ABD'de gelecek elektrikli otomobillerde

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)