Yakıtsız motor için sponsor arıyor

"Yakıtsız motor" için sponsor arıyor

access_time28 Ocak 2015 17:49
Emekli elektrik mühendisi Salman Gürbüz, 8 yıllık çalışması sonucu, yakıt gerektirmeden çalışan motor üretilebileceğini öne sürdü
Gürbüz:  "Üniversitelerde gösterdiğim öğretim üyeleri bu projede bir yanlış bulamadılar  ancak destek de vermediler". Emekli elektrik mühendisi Salman Gürbüz, 8 yıllık  çalışması sonucu hiçbir yakıt gerektirmeden, düşük bir başlama enerjisiyle sonsuz  enerji üretebileceğini öne sürdüğü motor projesi için sponsor arıyor.

Gürbüz yaptığı açıklamada, Yıldız Teknik  Üniversitesi'nden 1976'da mezun olduğunu, uzun süre serbest elektrik mühendisi  olarak çalıştığını, "Erke dönergeci" haberlerinin basında yer alması üzerine bu  konuda çalışmaya giriştiğini anlattı.

Üzerinde 8 yıl çalıştığı projeyi tamamladığını ifade eden Gürbüz,  "Prototipi burada yapmak çok zor, hatta mümkün değil. Dört girişimim yarım kaldı.  Yurtdışında hassas mühendislik firması ya da yüksek teknolojiye sahip rulman  firmaları yapabilir. Üniversitelerde gösterdiği öğretim üyeleri bu projede bir  yanlış bulamadılar. Destek vermelerini, Cumhurbaşkanına, Başbakana aktarmalarını  istedim ama bunu yapmadılar" diye konuştu.

Hazırladığı projedeki motorun, hidrolik basınçla çalıştığını ve  harekete geçtikten sonra kendisini besleyebildiğini vurgulayan Gürbüz, motorun  çalışma prensibini lisede fizik dersi görmüş her kişinin rahatlıkla anlayabileceğini savundu.

Sistemin uçaklardan gemilere, otomobillerden medikal cihazlara kadar  motorun olduğu her yerde kullanılabileceğine işaret eden Gürbüz, hiçbir akaryakıt  istemediği için hayatın yüzde 70 oranında ucuzlayacağını iddia etti.
 
Prototipin üretilmesinin 100 bin avro civarında bir maliyeti olduğunu  kaydeden Gürbüz, bunu destekleyecek kişilere patentten hak vereceğini vurguladı.

Motor nasıl çalışıyor?

Salman Gürbüz, projesini hazırladığı yakıtsız motorun çalışma  prensibini şöyle açıkladı:

"Motorumuz, aküyle tahrik ediliyor. Motorumuz içinde yüksek ve alçak  basınç odaları ile bir rotordan oluşuyor. Aküyle tahrik edildiğinde rotoru yüksek  basınç odasından alçak basınç odasına doğru itiyoruz. Hazırladığım ve  hesaplamalarını yaptığım motor projesi 14 yüksek basınç odası ve 14 alçak basınç  odasından oluşuyor. 40 atü basınç yaptığımda, döndürme istikametinde her odada  54,6 kilogram kuvvet artar. 14 odada 764,4 kilogram döndürme kuvveti oluşur.  Dolayısıyla kuvvet için bu bir motordur.

Hazırladığımız projedeki motorun prototipini oluşturduğumuzda, rotora  bin devir yaptırırsak 58,8 kilovat güç oluşur. 2 bin ve 3 bin devir yaptırırsak  tork döndürme kuvveti zayıflamaz, aldığımız güç 2-3 misli artar. Benim bu  fiziksel analizini yaptığım projeye bugüne kadar itiraz eden hiçbir profesör ya  da üniversite olmadı. Tüm fizikçilerle de bu konuyu tartışmaya hazırım."
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram dönüşü trafikte son durum

Bayram dönüşü trafikte son durum

access_time13 Nisan 2024 18:24

Ramazan Bayramı tatilinin sonuna gelindi. Bayram tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirenlerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

access_time13 Nisan 2024 17:21

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla memleketlerine veya tatil bölgelerine giden vatandaşların dönüş yoluna girdiğini belirten uzmanlar, sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken...

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

access_time13 Nisan 2024 11:15

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin 7 gününde 4 bin 370 trafik kazasında 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 331 kişinin yaralandığını...

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

access_time13 Nisan 2024 08:42

Anadolu Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren bazı sürücülerin dönüşe geçmesiyle hareketlilik arttı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)