Yerli otomobil yine Meclis gündeminde

Yerli otomobil yine Meclis gündeminde

access_time12 Aralık 2020 03:20
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TBMM Genel Kurulu'nda yerli otomobile yönelik eleştirileri yanıtladı, "TOGG Türkiye'nin gururu oldu" dedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakanlığının bütçesiyle ilgili TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, yerli otomobil projesi TOGG ile ilgili eleştirilere yanıt verdi. 

Türkiye'nin otomobilini milletin beğenisine sunduklarını, fabrikanın temellerini attıklarını hatırlatan Varank, "Otomobillerin artık sadece ulaşım aracı olmaktan çıkıp elektrikli, otonom, ağa bağlı ve akıllı cihazlara dönüştüğü bu dönemde TOGG, Türkiye'nin gururu oldu. Türkiye'nin otomobili tersine beyin göçünü de ciddi manada teşvik ediyor. Küresel tecrübesi olan genç mühendislerimiz, yazılımcılarımız, yöneticilerimiz yurt dışındaki işlerini bırakıp Türkiye'nin otomobili için vatanlarına döndü." diye konuştu.

CEHALETLERİNİ SERGİLİYORLAR

Varank, "Ne yazık ki, bu gayret ve özveriyi hiçe sayıp, Türkiye'nin otomobili projesine kulp takmak için kendilerini komik duruma düşürenler var. 'TOGG'un şu parçası buradan alınıyormuş, bu parçası şuradan alınıyormuş.' diyerek adeta cehaletlerini sergiliyorlar. 'Fikri mülkiyet hakkı nedir?' diye sorsanız, bunlar daha onu bile bilmez. Aslında biz bu tavra yabancı değiliz. Biliyorsunuz, teröristlere kök söktüren SİHA'larımız için de 'motoru yerli değil.' diye yaygara koparıyorlardı. Çok açık konuşacağım, bu tavır çok sığ." ifadelerini kullandı.

"Bunlar üretim cahili"

Bakan Varank, elindeki elektronik kontrol ünitesini milletvekillerine göstererek, Kocaeli'de bir firmanın bu kontrol ünitelerini tasarlayıp ürettiğini ve Mercedes'e sattığını bildirdi.

Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mercedes kamyonlarında bu Türk malı ürün var. Peki siz başka ülkelerde buna benzer bir tartışmaya şahit oldunuz mu? Mesela Alman parlamentosunda vekillerin 'Mercedes kamyonlarında Türk ürünleri kullanılıyor, yerli ve milli değil, Alman markası değil.' dediğini duydunuz mu? Duyamazsınız. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir tavra şahit olamazsınız ama Türkiye'deki muhalefetten her gün bunları dinlersiniz. Çünkü bunlar üretim cahili, üretim. 'Motor, motor.' diyerek, milletin Meclisinde ülkemizi küçümsemeye kalkanlar, yine bunlar."

MİLLİ MOTOR

Söz konusu eleştirilere, en güzel cevabı mühendislerin verdiğini vurgulayan Varank, TEİ'de son 7 yılda 10 farklı milli motor geliştirildiğini, geçen hafta TEİ'nin ürettiği ilk milli helikopter motorunun TUSAŞ'a teslim edildiğini kaydetti.

TÜBİTAK uzay enstitüsünde uyduların manevra yapmasını sağlayan hall etkili itki motorunun geliştirildiğini anlatan Varank, TÜRKSAT 6A milli haberleşme uydusunda bu itki sisteminin kullanılacağını söyledi.

Dönmez: Yerli oto banttan inmeden şarj altyapısı tamamlanacak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafik sigortasında yeni dönem

Trafik sigortasında yeni dönem

access_time13 Haziran 2021 15:26

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) trafik sigortasında yeni döneme ilişkin açıklama yaptı

Yerli elektrikli otobüs Almanya yollarına çıkacak

Yerli elektrikli otobüs Almanya yollarına çıkacak

access_time12 Haziran 2021 14:01

Karsan, Almanya’nın Weilheim kentinde gerçekleşen elektrikli otobüs ihalesini kazandığını duyurdu

Volkswagen ve Audi sahiplerinin bilgileri çalındı

Volkswagen ve Audi sahiplerinin bilgileri çalındı

access_time12 Haziran 2021 12:00

Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda müşteri bilgileri çalındı. Açıklamada satın almak isteyenlerin bilgileri çalındı dendi

Huawei'den sürücüsüz araç hamlesi

Huawei'den sürücüsüz araç hamlesi

access_time11 Haziran 2021 16:48

Çinli teknoloji ve telekomünikasyon devi Huawei'nin akıllı araç birimi yöneticisi Wang Jun, firmanın 2025'e kadar sürücüsüz araç piyasasına gireceğini ifade etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • mehmet ali özdemir12 Aralık 2020 13:35Yerli otomobil yaşam alanı olarak tasarlansın. Pil ve motor başarılı olursa bu devrim olur.

    (%0,00) (%100,00)