Bill Gates destekli otomobil firması halka arz oluyor

Bill Gates destekli otomobil firması halka arz oluyor

access_time03 Eylül 2020 17:09
Microsoft ve Volkswagen’in desteğini alan elektrikli otomobil batarya üreticisi Quantum Scape halka arz olmaya hazırlanıyor.

OTOMOBILSAYFASI.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Volkswagen ve Bill Gates’in kurucusu olduğu Microsoft’un desteklediği elektrikli araç batarya sağlayıcısı şirket Quantum Scape ABD borsalarında özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC) Kensigton Captial Acquisition ortaklığında halka arz olmaya hazırlanıyor. Quantum Scape ABD borsalarında işlem gören en yeni otomotiv şirketi olacak.

Ürettiği yarı iletken bataryalarla bilinen Quantum Scape perşembe günü yaptığı açıklamada açık çek SPAC anlaşmasıyla Kensington Capital’la birleşerek dördüncü çeyrekte halka arz olacağını açıkladı.

Anlaşma, haziran ayı başlarında elektrikli araç şirketi Nikola'nın halka arzından bu yana otomotiv sektöründeki ilk halka arz olma özelliği taşıyor.

“QS” koduyla New York Borsası’nda listelenecek olan birleşik şirketin zımni değeri 3,3 milyar dolar. Quantum Scape'in işlem kapsamında Volkswagen ve Katar Milli Varlık Fonu liderliğinde 1 milyar dolardan fazla nakit ve finansman taahhüdü alması bekleniyor.

2018 yılında Volkswagen ve Quantum Scape, yarı iletken bataryaların seri üretimine hazırlanmak için ortak bir üretim girişiminin kurulduğunu duyuruştu.

Pek çok kişi bataryaların gelecekteki elektrikli araçlar için bir sonraki en iyi güç kaynağı olacağına inanıyor. Günümüzün lityum iyon bataryalar ile karşılaştırıldığında, yarı iletken bataryalar daha hızlı şarj oluyor ve daha büyük bir enerji yoğunluğuna sahip. Araçlar bu sayede aynı boyuttaki aküyle daha uzak mesafeye gidebiliyor. Ancak bu bataryaları üretmek son derece pahalı.

Kensington'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Justin Mirro, Quantum Scape’i kendisini şirkete çeken şeyin batarya geliştirmedeki ilerlemesinin yanı sıra teknolojinin de potansiyeli vadetmesi olduğunu söyledi. Mirro, “Teknoloji konusunda oldukça fazla çalıştık. Bu gerçekten teknolojik açıdan devrimci bir adım” ifadelerini kullandı.

Birleşik şirketin yönetim kurulu üyesi olacak Mirro, ekibinin Quantum Scape'in uzun vadeli hissedar değeri yaratmak için "açık ara" en iyisi olduğunu belirlemeden önce yüzlerce şirketi değerlendirdiğini söyledi.

Mirro 1999 yılında sermaye ortaklığı şirketi Kensington’ı kurmadan önce General Motors ve Toyota Motors’ta otomotiv mühendisliği yapıyordu.

AB'ye otomobil toplatma yetkisi

 

Formula 1'de seyirci müjdesi

 

Marka marka otomobil fiyatları

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Yüzde 400’ü bulan cezalar isyan ettirdi! Binlerce sürücü icralık

Yüzde 400’ü bulan cezalar isyan ettirdi! Binlerce sürücü icralık

access_time28 Eylül 2020 08:33

Gebze-Orhangazi geçisi ile İzmir otobanını işleten Otoyol A.Ş. ile binlerce sürücü icralık oldu. Otoyalda HGS ihlallerinde sürücülere yüzde 400’ü bulan cezalı tarifeler...

TOGG'a ön sipariş açıklaması

TOGG'a ön sipariş açıklaması

access_time25 Eylül 2020 14:26

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varak, TEKNOFEST 2020 etkinliklerinde yerli otomobile ön siparişten, uzay teknolojisi alanında yapılan çalışmalara kadar pek çok konuda...

6 bin yeni taksi teklifi UKOME’de kabul edilmedi

6 bin yeni taksi teklifi UKOME’de kabul edilmedi

access_time24 Eylül 2020 16:46

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’a yeni 6 bin taksi projesi UKOME tarafından karara bağlanamadan ikinci kez alt komisyona havale edildi.

Ağustos ayında en çok satılan ikinci el otomobil modelleri belli oldu

Ağustos ayında en çok satılan ikinci el otomobil modelleri belli oldu

access_time24 Eylül 2020 15:28

İkinci el online pazarda, bu yılın ağustos ayında da en çok tercih edilen otomotiv markası Volkswagen (VW) oldu. VW'yi, Renault ve Ford takip etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)