Bill Gates destekli otomobil firması halka arz oluyor

Bill Gates destekli otomobil firması halka arz oluyor

access_time03 Eylül 2020 17:09
Microsoft ve Volkswagen’in desteğini alan elektrikli otomobil batarya üreticisi Quantum Scape halka arz olmaya hazırlanıyor.

OTOMOBILSAYFASI.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Volkswagen ve Bill Gates’in kurucusu olduğu Microsoft’un desteklediği elektrikli araç batarya sağlayıcısı şirket Quantum Scape ABD borsalarında özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC) Kensigton Captial Acquisition ortaklığında halka arz olmaya hazırlanıyor. Quantum Scape ABD borsalarında işlem gören en yeni otomotiv şirketi olacak.

Ürettiği yarı iletken bataryalarla bilinen Quantum Scape perşembe günü yaptığı açıklamada açık çek SPAC anlaşmasıyla Kensington Capital’la birleşerek dördüncü çeyrekte halka arz olacağını açıkladı.

Anlaşma, haziran ayı başlarında elektrikli araç şirketi Nikola'nın halka arzından bu yana otomotiv sektöründeki ilk halka arz olma özelliği taşıyor.

“QS” koduyla New York Borsası’nda listelenecek olan birleşik şirketin zımni değeri 3,3 milyar dolar. Quantum Scape'in işlem kapsamında Volkswagen ve Katar Milli Varlık Fonu liderliğinde 1 milyar dolardan fazla nakit ve finansman taahhüdü alması bekleniyor.

2018 yılında Volkswagen ve Quantum Scape, yarı iletken bataryaların seri üretimine hazırlanmak için ortak bir üretim girişiminin kurulduğunu duyuruştu.

Pek çok kişi bataryaların gelecekteki elektrikli araçlar için bir sonraki en iyi güç kaynağı olacağına inanıyor. Günümüzün lityum iyon bataryalar ile karşılaştırıldığında, yarı iletken bataryalar daha hızlı şarj oluyor ve daha büyük bir enerji yoğunluğuna sahip. Araçlar bu sayede aynı boyuttaki aküyle daha uzak mesafeye gidebiliyor. Ancak bu bataryaları üretmek son derece pahalı.

Kensington'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Justin Mirro, Quantum Scape’i kendisini şirkete çeken şeyin batarya geliştirmedeki ilerlemesinin yanı sıra teknolojinin de potansiyeli vadetmesi olduğunu söyledi. Mirro, “Teknoloji konusunda oldukça fazla çalıştık. Bu gerçekten teknolojik açıdan devrimci bir adım” ifadelerini kullandı.

Birleşik şirketin yönetim kurulu üyesi olacak Mirro, ekibinin Quantum Scape'in uzun vadeli hissedar değeri yaratmak için "açık ara" en iyisi olduğunu belirlemeden önce yüzlerce şirketi değerlendirdiğini söyledi.

Mirro 1999 yılında sermaye ortaklığı şirketi Kensington’ı kurmadan önce General Motors ve Toyota Motors’ta otomotiv mühendisliği yapıyordu.

AB'ye otomobil toplatma yetkisi

 

Formula 1'de seyirci müjdesi

 

Marka marka otomobil fiyatları

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Tesla 9500 aracını geri çağırdı

Tesla 9500 aracını geri çağırdı

access_time27 Kasım 2020 12:13

Tesla 2016 yılında üretilen Xs modeli ve 2020 yılında üretilen Ys modellerinin bir kısmını geri çağırma kararı aldı

TOGG'un 101 tedarikçisinden 75’i yerli

TOGG'un 101 tedarikçisinden 75’i yerli

access_time27 Kasım 2020 10:34

Tedarikçi seçimlerini tamamladıklarını belirten TOGG CEO'su Karataş, 101 tedarikçiden 75'inin yerli kuruluşlardan olduğunu ifade etti.

TÜİK: Trafiğe kaydı yapılan araçlarda artış

TÜİK: Trafiğe kaydı yapılan araçlarda artış

access_time27 Kasım 2020 10:19

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ekim ayında 114 bin 426 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

Milyonlarca liralık yüzlerce araç Yediemin deposunda çürüyor

Milyonlarca liralık yüzlerce araç Yediemin deposunda çürüyor

access_time27 Kasım 2020 09:39

Manisa'da yediemin depolarında bulunan araçlar, sahipleri tarafından alınmayınca, çürümeye terk edildi. Sadece bir depoda 600'ün üzerinde otomobil ve motosiklet bulunurken...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)