Kalbiniz otomobilinize emanet!

Kalbiniz otomobilinize emanet!

access_time23 Eylül 2017 16:33
Geleceğin otomobilleri sağlığımızın hizmetinde olacak. Direksiyonda bulunan sensörler sürücünün kalp ritmini izleyecek. Koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışacak...

Otomobilin 100 yılı aşkın bir geçmişi var. Genel olarak bakıldığında teknoloji dışında otomobillerde geçmişten günümüze çok büyük bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Örneğin direksiyon, dört tekerlek, motor, vites, gaz ve fren pedalı dün olduğu gibi bugün de var.
Ancak otomobil teknolojisinde muazzam değişimler yaşanıyor. Gelişen teknoloji sayesinde günümüz otomobilleri artık sürücü olmadan yol alabiliyor. Kendi kendine park edebiliyor. Kazaları önceden tespit edip önlem alabiliyor.
Otomotiv dünyasında buna benzer birçok yenilik daha yollara çıkmak için bekliyor. Geleceğin otomobillerindeki yenilikleri araştırdık.
Geleceğin otomobilleri aynı zamanda dijital doktor fonksiyonuna sahip olacak. Birçok firmanın üzerinde çalıştığı bu teknolojinin ulaştığı son noktayı Frankfurt Otomobil Fuarı'nda izleme şansı bulduk. Skoda'nın E Vision konsept modeli bu özellikleri içinde bulunduruyor.
Araçtaki kameralar, sürücünün hareketlerini 'Eye Tracking' adı verilen ve göz kontrolü sağlayan sistem yardımıyla sürekli denetleyerek, sağlığının ve tepkilerinin yerinde olup olmadığını saptıyor. Araç, sürücünün kalbinin yavaşladığını fark ederse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak otomatik olarak duruyor.
Sürücü uyarı sistemi ise yorgunluk saptadığında sürücüyü uyarıyor. Sistem görsel ve sesli olarak sürücünün mola vererek, dinlenmesini tavsiye ediyor.

KALP RİTMİNİ ÖLÇEN KOLTUK

Toyota ve Ford gibi üreticiler de dijital doktor fonksiyonuna sahip otomobiller geliştiriyor. Toyota'nın üzerinde çalıştığı sistemde, direksiyon simidinin üzerinde bulunan sensörler, sürücünün kalp ritmini takip ediyor. Olası bir tehlike anında sürücüyü uyarıyor. Eğer sürücü araca müdahale etmezse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak aracın güvenli bir şekilde durmasını sağlıyor.
Ford'un geliştirdiği sistemde ise koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışıyor. Kalp ritminde ya da sürücünün tansiyonunda bir değişiklik olursa ikaz ediyor. Olası kalp krizi ya da spazm önleniyor. (UFUK SANDIK - SABAH)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

İşte Volkswagen Virtus'un çıkış tarihi

İşte Volkswagen Virtus'un çıkış tarihi

access_time11 Ekim 2017 12:20

Volkswagen'in Polo platformunda üreteceği sedan modeli Virtus'un yollara çıkış tarihi belli oldu

Bugatti'den Ronaldo'ya özel 10 milyon TL'lik canavar

Bugatti'den Ronaldo'ya özel 10 milyon TL'lik canavar

access_time30 Eylül 2017 15:27

Real Madrid’in yıldızı Cristiano Ronaldo, kendisine özel olarak üretilen otomobili takipçilerine duyurdu.

Rus silah şirketi Kalaşnikof’tan uçan araba

Rus silah şirketi Kalaşnikof’tan uçan araba

access_time27 Eylül 2017 08:26

Halk arasında kalaşnikof olarak bilinen AK-47'nin üreticisi Rus silah şirketi, geliştirdiği uçan araba mekanizmasını tanıttı

Elektrikli modeller üçe katlanacak

Elektrikli modeller üçe katlanacak

access_time13 Eylül 2017 10:52

Otomotiv dünyasının kalbinin attığı Frankfurt Fuarı’na elektrikli otomobiller damga vurdu. 2020’ye kadar elektrikli modeller üçe katlanacak

YORUM YAP

YORUMLAR (0)