Kalbiniz otomobilinize emanet!

Kalbiniz otomobilinize emanet!

access_time23 Eylül 2017 16:33
Geleceğin otomobilleri sağlığımızın hizmetinde olacak. Direksiyonda bulunan sensörler sürücünün kalp ritmini izleyecek. Koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışacak...

Otomobilin 100 yılı aşkın bir geçmişi var. Genel olarak bakıldığında teknoloji dışında otomobillerde geçmişten günümüze çok büyük bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Örneğin direksiyon, dört tekerlek, motor, vites, gaz ve fren pedalı dün olduğu gibi bugün de var.
Ancak otomobil teknolojisinde muazzam değişimler yaşanıyor. Gelişen teknoloji sayesinde günümüz otomobilleri artık sürücü olmadan yol alabiliyor. Kendi kendine park edebiliyor. Kazaları önceden tespit edip önlem alabiliyor.
Otomotiv dünyasında buna benzer birçok yenilik daha yollara çıkmak için bekliyor. Geleceğin otomobillerindeki yenilikleri araştırdık.
Geleceğin otomobilleri aynı zamanda dijital doktor fonksiyonuna sahip olacak. Birçok firmanın üzerinde çalıştığı bu teknolojinin ulaştığı son noktayı Frankfurt Otomobil Fuarı'nda izleme şansı bulduk. Skoda'nın E Vision konsept modeli bu özellikleri içinde bulunduruyor.
Araçtaki kameralar, sürücünün hareketlerini 'Eye Tracking' adı verilen ve göz kontrolü sağlayan sistem yardımıyla sürekli denetleyerek, sağlığının ve tepkilerinin yerinde olup olmadığını saptıyor. Araç, sürücünün kalbinin yavaşladığını fark ederse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak otomatik olarak duruyor.
Sürücü uyarı sistemi ise yorgunluk saptadığında sürücüyü uyarıyor. Sistem görsel ve sesli olarak sürücünün mola vererek, dinlenmesini tavsiye ediyor.

KALP RİTMİNİ ÖLÇEN KOLTUK

Toyota ve Ford gibi üreticiler de dijital doktor fonksiyonuna sahip otomobiller geliştiriyor. Toyota'nın üzerinde çalıştığı sistemde, direksiyon simidinin üzerinde bulunan sensörler, sürücünün kalp ritmini takip ediyor. Olası bir tehlike anında sürücüyü uyarıyor. Eğer sürücü araca müdahale etmezse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak aracın güvenli bir şekilde durmasını sağlıyor.
Ford'un geliştirdiği sistemde ise koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışıyor. Kalp ritminde ya da sürücünün tansiyonunda bir değişiklik olursa ikaz ediyor. Olası kalp krizi ya da spazm önleniyor. (UFUK SANDIK - SABAH)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

VW’den yeni bir otomobil markası: Cupra

VW’den yeni bir otomobil markası: Cupra

access_time23 Şubat 2018 10:18

Alman Volkswagen Grubu’nun markalarından İspanyol Seat, daha önce sportif modellerinde kullandığı Cupra ismini bağımsız bir marka haline getirdi

Yeni yılda promosyonlar için geç kalmayın!

Yeni yılda promosyonlar için geç kalmayın!

access_time20 Aralık 2017 15:22

Promosyon çalışmalarının hem kısa hem de uzun vadeli sonucu olduğunu belirten Kaya “Satış hacmini arttırmak, tekrar satın alma oranını arttırmak, sadakati yükseltmek, bilinirliği...

Künefe bir kez daha Hatay'a tescillendi!

Künefe bir kez daha Hatay'a tescillendi!

access_time20 Aralık 2017 14:55

Şerbeti az ve peyniri bol, tam bir kalsiyum deposu günümüzdeki araştırmalar da peynirin şekeri düşürdüğünü gösteriyor. Tüm bunlar değerlendirildiğinde çocuğa gence yaşlıya...

Türk insanı modern ve akıllı mutfakları tercih ediyor!

Türk insanı modern ve akıllı mutfakları tercih ediyor!

access_time20 Aralık 2017 13:55

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mutfak ve beyaz eşya üreticileri daha fazla insan odaklı ürünler geliştiriyor. Geliştirilen bu ürünler her kesimden Türk insanı tarafından...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)