Kalbiniz otomobilinize emanet!

Kalbiniz otomobilinize emanet!

access_time23 Eylül 2017 16:33
Geleceğin otomobilleri sağlığımızın hizmetinde olacak. Direksiyonda bulunan sensörler sürücünün kalp ritmini izleyecek. Koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışacak...

Otomobilin 100 yılı aşkın bir geçmişi var. Genel olarak bakıldığında teknoloji dışında otomobillerde geçmişten günümüze çok büyük bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Örneğin direksiyon, dört tekerlek, motor, vites, gaz ve fren pedalı dün olduğu gibi bugün de var.
Ancak otomobil teknolojisinde muazzam değişimler yaşanıyor. Gelişen teknoloji sayesinde günümüz otomobilleri artık sürücü olmadan yol alabiliyor. Kendi kendine park edebiliyor. Kazaları önceden tespit edip önlem alabiliyor.
Otomotiv dünyasında buna benzer birçok yenilik daha yollara çıkmak için bekliyor. Geleceğin otomobillerindeki yenilikleri araştırdık.
Geleceğin otomobilleri aynı zamanda dijital doktor fonksiyonuna sahip olacak. Birçok firmanın üzerinde çalıştığı bu teknolojinin ulaştığı son noktayı Frankfurt Otomobil Fuarı'nda izleme şansı bulduk. Skoda'nın E Vision konsept modeli bu özellikleri içinde bulunduruyor.
Araçtaki kameralar, sürücünün hareketlerini 'Eye Tracking' adı verilen ve göz kontrolü sağlayan sistem yardımıyla sürekli denetleyerek, sağlığının ve tepkilerinin yerinde olup olmadığını saptıyor. Araç, sürücünün kalbinin yavaşladığını fark ederse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak otomatik olarak duruyor.
Sürücü uyarı sistemi ise yorgunluk saptadığında sürücüyü uyarıyor. Sistem görsel ve sesli olarak sürücünün mola vererek, dinlenmesini tavsiye ediyor.

KALP RİTMİNİ ÖLÇEN KOLTUK

Toyota ve Ford gibi üreticiler de dijital doktor fonksiyonuna sahip otomobiller geliştiriyor. Toyota'nın üzerinde çalıştığı sistemde, direksiyon simidinin üzerinde bulunan sensörler, sürücünün kalp ritmini takip ediyor. Olası bir tehlike anında sürücüyü uyarıyor. Eğer sürücü araca müdahale etmezse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak aracın güvenli bir şekilde durmasını sağlıyor.
Ford'un geliştirdiği sistemde ise koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışıyor. Kalp ritminde ya da sürücünün tansiyonunda bir değişiklik olursa ikaz ediyor. Olası kalp krizi ya da spazm önleniyor. (UFUK SANDIK - SABAH)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Renault Alpine A110 yeni modeli ortaya çıktı

Renault Alpine A110 yeni modeli ortaya çıktı

access_time15 Aralık 2017 10:45

Alpine A110 olarak bir döneme damgasını vuran fakat Renault tarafından 1995 yılında üretimi durdurulan spor araba modeli tam 22 yıl aradan sonra yeniden üretilecek

McLaren'e özel lastikler

McLaren'e özel lastikler

access_time14 Aralık 2017 13:35

İngiliz lüks spor ve süper otomobil üreticisi McLaren, lastik ortağı Pirelli ile işbirliği yaparak McLaren Sports Series modelleri için yeni bir kış lastiği ve jant takımı...

Şimşek'ten Tesla açıklaması

Şimşek'ten Tesla açıklaması

access_time06 Aralık 2017 15:34

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nın açılışına katıldı. Şimşek, ’’Tesla gibi zarar eden ve gelecek vaat eden firmalara destek vermek...

Yerli otomobilin prototipi çıkınca sipariş alınacak

Yerli otomobilin prototipi çıkınca sipariş alınacak

access_time15 Kasım 2017 12:47

Yerli otomobil projesiyle ilgili konuşan Özlü, "Prototip ortaya çıktıktan sonra biz de sipariş alacağız" dedi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)