Kalbiniz otomobilinize emanet!

Kalbiniz otomobilinize emanet!

access_time23 Eylül 2017 16:33
Geleceğin otomobilleri sağlığımızın hizmetinde olacak. Direksiyonda bulunan sensörler sürücünün kalp ritmini izleyecek. Koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışacak...

Otomobilin 100 yılı aşkın bir geçmişi var. Genel olarak bakıldığında teknoloji dışında otomobillerde geçmişten günümüze çok büyük bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Örneğin direksiyon, dört tekerlek, motor, vites, gaz ve fren pedalı dün olduğu gibi bugün de var.
Ancak otomobil teknolojisinde muazzam değişimler yaşanıyor. Gelişen teknoloji sayesinde günümüz otomobilleri artık sürücü olmadan yol alabiliyor. Kendi kendine park edebiliyor. Kazaları önceden tespit edip önlem alabiliyor.
Otomotiv dünyasında buna benzer birçok yenilik daha yollara çıkmak için bekliyor. Geleceğin otomobillerindeki yenilikleri araştırdık.
Geleceğin otomobilleri aynı zamanda dijital doktor fonksiyonuna sahip olacak. Birçok firmanın üzerinde çalıştığı bu teknolojinin ulaştığı son noktayı Frankfurt Otomobil Fuarı'nda izleme şansı bulduk. Skoda'nın E Vision konsept modeli bu özellikleri içinde bulunduruyor.
Araçtaki kameralar, sürücünün hareketlerini 'Eye Tracking' adı verilen ve göz kontrolü sağlayan sistem yardımıyla sürekli denetleyerek, sağlığının ve tepkilerinin yerinde olup olmadığını saptıyor. Araç, sürücünün kalbinin yavaşladığını fark ederse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak otomatik olarak duruyor.
Sürücü uyarı sistemi ise yorgunluk saptadığında sürücüyü uyarıyor. Sistem görsel ve sesli olarak sürücünün mola vererek, dinlenmesini tavsiye ediyor.

KALP RİTMİNİ ÖLÇEN KOLTUK

Toyota ve Ford gibi üreticiler de dijital doktor fonksiyonuna sahip otomobiller geliştiriyor. Toyota'nın üzerinde çalıştığı sistemde, direksiyon simidinin üzerinde bulunan sensörler, sürücünün kalp ritmini takip ediyor. Olası bir tehlike anında sürücüyü uyarıyor. Eğer sürücü araca müdahale etmezse, sağlık problemleri yaşadığını anlayarak aracın güvenli bir şekilde durmasını sağlıyor.
Ford'un geliştirdiği sistemde ise koltuktaki sensörler tıpkı kalp ritmini ölçen EKG cihazı gibi çalışıyor. Kalp ritminde ya da sürücünün tansiyonunda bir değişiklik olursa ikaz ediyor. Olası kalp krizi ya da spazm önleniyor. (UFUK SANDIK - SABAH)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Porsche, Türkçe isimle piyasaya çıkaracak

Porsche, Türkçe isimle piyasaya çıkaracak

access_time11 Haziran 2018 09:07

Porsche’nin uzun zamandır konseptini Mission E olarak isimlendirdiği elektrikli aracının TAYCAN adıyla piyasaya çıkacağı duyuruldu. Türkçe TAY ve CAN sözcüklerinin birleşiminden...

Yılın Otomobili XC40 Türkiye’de

Yılın Otomobili XC40 Türkiye’de

access_time28 Mayıs 2018 15:00

Volvo’nun ‘Avrupa’da Yılın Otomobili’ seçilen SUV modeli XC40, Türkiye’de satışa sunuldu

ABD Ordusu ve Uber birlikte üretecek

ABD Ordusu ve Uber birlikte üretecek

access_time09 Mayıs 2018 17:20

Amerikan silahlı kuvvetleri ve Uber, birlikte hareket eden pervane teknolojisine sahip uçan araçlar tasarlamak, test etmek ve geliştirmek için iş birliğine gitti

MEB'den milli otomobil için tasarım yarışması

MEB'den milli otomobil için tasarım yarışması

access_time26 Mart 2018 15:17

Milli Eğitim Bakanlığınca ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen "Bir Düşün Sen" adlı yarışmada, aralarında milli otomobilin de bulunduğu milli ulaşım teknolojilerine yönelik...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)