Araç sürücülerine kaplama lastik uyarısı

Araç sürücülerine "kaplama lastik" uyarısı

access_time26 Ekim 2023 11:58
LASİD Genel Sekreteri Kurt, sertifikası olmayan tesislerin kaplama lastik yapmasının yasaklandığını belirterek, lastiklerini kaplatmak isteyen sürücülere, bu regülasyona uygun sertifikayı gösteren tesislerde yaptırmasını önerdiklerini bildirdi.

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneğinden (LASİD) yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen LASİD Genel Sekreteri Kurt, uzun yol trafiğinde dikkati çeken kaplama lastikler hakkında bilgi verdi.

Güvenli trafiğin tüm sürücülerin ortak bir bilinçle sorumluluk almasıyla mümkün olduğunu ifade eden Kurt, Türkiye'de yaşanan trafik kazalarının pek çoğunun ihmallerden kaynaklandığını, trafiğe çıkacak araç ve lastiklerin uzman eller tarafından düzenli bakım ve kontrollerinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Özellikle uzun yol trafiğinde rastlanan ve ticari araç sürücülerinin sıklıkla kullandığı kaplama yöntemine de değinen Kurt, "Ticari araç sürücüleri ekonomik nedenlerle eskiyen lastiklerini kaplayarak kullanabiliyor. Kaplama yöntemi eğer tercih ediliyorsa mutlaka standartlara uygun şekilde yapılmalı. Sürücüler lastiklerini sertifikalandırılmış tesislerde ehil eller tarafından kaplatmalı. Bu şekilde yapılan kaplamalar lastiğin ikinci ömründen de yararlanılmasına fırsat sunar, bu sayede çevreye de katkı sağlar." bilgilerini aktardı.

Kurt, bunun dışında yapılan kaplamaların güvenli olmayacağının altını çizerek, sertifikaya sahip olmayan "merdiven altı" diye nitelenen tesislerde kaplanan lastiklerin trafikte tehlike yaratabileceğini kaydetti.

"Sertifikası olmayan yerlerde kaplama yapılması yasak"

Kurt, dernek olarak kaplama lastik konusunu ve bu konunun doğru bilinmesini önemsediklerine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

"Lastik kaplama, aşınmış olan lastiğin sırtının yenilenmesidir. Günümüzde gelişen lastik teknolojisi, lastiklerin gövdesinin birkaç kez kaplanmasına olanak sağlar. Kaplama, yeni lastiğin ömrünü uzatarak güvenilir kullanım sağlar. Ancak lastik kaplama işleminin, mutlaka UN / ECE R 108 ve R 109 standardına göre sertifikalandırılmış tesislerde yaptırılması gerekir. Lastik üreticileri, geliştirilmiş ve onaylanmış son teknoloji ve ekipmanlarla konusunda uzman ekipler tarafından bu uygulamayı yapmaktadır.

İlgili yönetmelik güvenli lastik kaplama standardını belirlemiş, UN / ECE R 108 ve R 109 standardına sahip kaplama tesisleri bakanlık tarafından denetlenerek sertifikalandırılmıştır. Aynı yönetmelik, sertifikası olmayan tesislerin kaplama yapmasını yasaklamıştır. Lastiklerini kaplatmak isteyen sürücülere, bu regülasyona uygun sertifikayı gösteren tesislerde kaplama yaptırmasını öneriyoruz. Bu standartlar dışında ve tesislerde yaptırılan kaplama lastik trafikte sorun yaratabilir. Kaplama lastik konusunda bilgi almak istediğinizde lütfen uzmanlara ve sertifikalandırılmış tesislere başvurun."

Genellikle kamyon, otobüs, iş makinası ve uçak lastiklerinde kullanılabilen kaplama lastik uygulaması ile uygun karkaslı lastiklerin kaplanması sayesinde ihtiyaç duyulan enerji ve hammadde ihtiyacının yaklaşık 5 defa daha azaltıldığını anlatan Kurt, böylece daha az atık lastik oluştuğunu belirtti.

Kurt, kullanıcılar açısından, lastiğin kilometre/maliyetinin azaldığını, bu açıdan değerlendirildiğinde kaplama lastiğin çevreye önemli bir tasarruf sağladığını ifade etti.

Fiyatlar iki katına çıktı: Kış lastikleri rafta kaldı!

 

Patlayan lastikler tarihe karışıyor

 

Araç lastiği mikroplastikler tehlike saçıyor

 

Çipten sonra şimdi de lastik krizi

 

Yazın kışlık lastik kullanmayın uyarısı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

access_time26 Şubat 2024 11:05

Zonguldak'ta yaşayan Gürkan Hepkaya, aracını su kaçağı nedeniyle tamirhaneye bıraktıktan sonra yaşadığı olaylarla şaşkına döndü. Otomobilinin hastane önünde hatalı park...

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

access_time26 Şubat 2024 08:27

Çinli elektrikli otolar Rusya soğuğuna dayanamadı. Aşırı soğuklar nedeniyle, Rusya’da elektrikli araç sahibi olan bazı sürücüler otomobillerin güç rezervinde azalma, elektrik...

İstanbul'da yarın bazı yollar trafiğe kapalı

İstanbul'da yarın bazı yollar trafiğe kapalı

access_time25 Şubat 2024 19:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı program nedeniyle yarın İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

YORUM YAP

YORUMLAR (0)