Bakan açıkladı: Haksız fiyat ve stokçulara dev para cezası

Bakan açıkladı: Haksız fiyat ve stokçulara dev para cezası

access_time25 Temmuz 2023 13:35
Ticaret Bakanı Bolat, haksız fiyat ve stokçulukla mücadele kapsamında toplam 118 milyon 799 bin 782 TL idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından, Ticaret Bakanlığının otomotiv sektöründeki denetimlerine ilişkin bilgi verdi.

Bakan Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Otomotiv sektöründe sıfır ve ikinci el araç alım satımında gerçekleşen piyasa bozucu faaliyetler ile haksız fiyat ve stokçuluk fiillerine ilişkin, bakanlığımız birimlerince çalışmalarımız hassasiyet ve kararlılıkla devam edecektir. Vatandaşlarımızın otomotiv piyasasında oluşturulmaya çalışılan arz talep dengesizliğinde, mağduriyet yaşamaması bakanlığımızın nihai önceliği durumundadır" dedi.

14 YETKİLİ BAYİYE CEZA

Bakan Bolat'ın paylaştığı infografiğe göre; 2'nci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi uyarınca 51 milyon 920 bin 782 TL idari para cezası uygulandı. Aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle sıfır taşıta ulaşılmasını zorlaştırıcı faaliyette bulunan 14 yetkili bayiye toplam 66 milyon 879 bin TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca bu bayilerden dokuzunun yetki belgesi iptal edildi. Böylece 2023 yılında otomotiv sektöründe haksız fiyat ve stokçulukla mücadele kapsamında bakanlığın müfettişleri ve il müdürlüğü personelince yapılan denetimler sonucunda toplam 118 milyon 799 bin 782 TL idari para cezası uygulandı.

AYKIRI İLANLARA CEZA

Ayrıca, üretici tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına kısıtlama getirildi ve bu düzenlemeye aykırı her bir ilan başına 300 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulanabilmesine imkan sağlandı. Bu kısıtlamaya aykırı ilan verenler hakkında 35 milyon 447 bin TL idari para cezası uygulandı. 6 Temmuz'da yayımlanan ve 15 Temmuz'da yürürlüğe giren ilan kısıtlaması düzenlemesi öncesinde bu düzenlemeye aykırılık teşkil eden ilan sayısı 8 Temmuz'da 20 bin 985 iken 15 Temmuz'da 7 bin 483 seviyesine geriledi. 24 Temmuz tarihinde ise 3 bin 217'ye düştü.

Ticaret Bakanlığı'ndan ikinci el otomobil satışına ilişkin açıklama

 

Dikkat! İkinci el otomobil piyasasında yeni kurnazlık

 

Yasağa rağmen ikinci el araçlar sıfır araç fiyatından yükseğe satılıyor

 

Online pazarda ikinci el elektrikli araç satışları yüzde 227 arttı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram dönüşü trafikte son durum

Bayram dönüşü trafikte son durum

access_time13 Nisan 2024 18:24

Ramazan Bayramı tatilinin sonuna gelindi. Bayram tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirenlerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

access_time13 Nisan 2024 17:21

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla memleketlerine veya tatil bölgelerine giden vatandaşların dönüş yoluna girdiğini belirten uzmanlar, sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken...

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

access_time13 Nisan 2024 11:15

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin 7 gününde 4 bin 370 trafik kazasında 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 331 kişinin yaralandığını...

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

access_time13 Nisan 2024 08:42

Anadolu Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren bazı sürücülerin dönüşe geçmesiyle hareketlilik arttı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)