Dikkat! İkinci el otomobil piyasasında yeni kurnazlık

Dikkat! İkinci el otomobil piyasasında yeni kurnazlık

access_time20 Temmuz 2023 12:36
İkinci el araç satış fiyatlarının, sıfır araç fiyatından yüksek olarak belirlenmesine dair kısıtlamanın devreye girmesinin ardından, kimi otomobil galerileri istedikleri fiyata satamadıkları otomobilleri oto pazarlarında satışa sunmaya başladılar.

İkinci el araçların satış fiyatının, sıfır liste fiyatından yüksek olarak belirlenmesi 1 Ocak 2024'e kadar yasaklanmıştı. Tüm gerçek ve tüzel kişilere ait ilanları kapsayan uygulama 15 Temmuz 2023 itibariyle uygulanmaya başladı. Bazı galerilerin uygulamaya uymadığı görülürken, kimi galeriler ise bayilerden satın aldıkları sıfır otomobilleri, verdikleri ilanlarla istedikleri fahiş fiyatlara satamayınca, araçları oto pazarlarında satışa sunmaya başladılar. 

"İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN MUTLAKA VE MUTLAKA EKSPERTİZ YAPTIRIN ÖYLE ARABA ALIN"

Ekspertiz merkezi sahibi Sadrettin Köseoğlu, ikinci el otomobil satın almak isteyen vatandaşları uyardı. Köseoğlu, "İkinci el araç alacak olanlara ilk tavsiyemiz bu arabanın motoru, şanzımanı, airbagi ne durumda veya bu arabanın kilometresi düşürülmüş mü? Yani alacağınız bir arabanın kilometresi orijinal mi? Buna kesinlikle baktırın. Bu arabanın airbagi var mı? Sağlam mı? Allah korusun yolda bir kaza geçirdiğinizde airbag açılmaz. Yani buna dikkat edelim. Bu arabanın motoru, şanzımanı, turbosu ne durumda bunlara dikkat edelim. Yani ikinci bir el araba alırken mutlaka ve mutlaka ekspertiz yaptırın öyle araba alın. Güvenle binin" dedi. 

"ARABAYI GÖTÜRÜP OTO PAZARINDA YANİ DIŞARIDAN İLANSIZ BİR ŞEKİLDE SATMAYA ÇALIŞIYORLAR"

İkinci el otomobil satış fiyatlarına kısıtlama getiren yasa hakkında konuşan Köseoğlu, "Yeni bir yasa çıktı biliyorsunuz. Yani ilanla bir araba sattığınız zaman sıfırdan daha pahalı olmayacak. Bu yeni çıkan bir yasa. Bu yasayı da insanlarımız deliyor. Şimdi yasa çıktı ilana koyamıyor. Bu sefer ne yapacak? Bu arabayı götürüp oto pazarında yani dışarıdan ilansız bir şekilde satmaya çalışıyorlar. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Lütfen bayileri denetleyin. Bayiler insanlara yani al-satçılara, galericilere komisyon karşılığında araba satıyor. Bu piyasanın şişmesine, bu fiyatların yükselmesine sebep oluyorlar. Lütfen ve lütfen bayileri denetleyin. Kimseye komisyon karşılığı araba satmasınlar. İnsanlarımızı mağdur etmesinler" şeklinde konuştu.

"PİYASA TAMAMEN BU YÜZDEN YÜKSELİYOR; LÜTFEN BAYİLERİ DENETLEYİN"

Araba galerilerinin başvurduğu yeni yöntemden de bahseden Köseoğlu, "Bayilerde stok araba tabii ki var. Şu an herhangi bir bayinin önüne gidin. Ön tarafı bomboş. Ama arka bahçesine gittiğiniz zaman yüzlerce araba var. Bu arabalar için diyorlar ki siparişi gelmiş, ya da rezervasyonlu ya da kaporası alınmış. Halbuki öyle birşey yok. Siz bayiye kapora değil de fazla para verirsiniz. Araba 1 milyon olsa '50 bin lira sana komisyon veriyorum' derseniz, müdür bey ya da satış temsilcisi size anında bir araba ayarlar. Yeni başıma geldi. 6 ay önce kapora verdim sıfır arabaya. Dün geldi arabam. Bayi müdürü, temsilciyi aratıyor. Diyor ki bana elden 50 bin TL vermen lazım. Yani piyasa tamamen bu yüzden yükseliyor bu yüzden bu halde. Buradan yetkililere sesleniyorum, lütfen bayileri denetleyin. Bayiler, insanlardan komisyon alıyor. Öyle araba satıyor. Bu komisyonu veren de şahıs değil. Şahıslara da güvenmedikleri için vermiyorlar al-satçı ve galericilere. Galerici de bu arabayı alıyor daha yüksek rakamla internete atıyor. Yani gereksiz yere piyasada bir şişkinlik oluşuyor" diye konuştu.

"İKİ FARKLI MODEL ARABAYI BİRLEŞTİRMİŞLER"

Ekspertizle ilgili bilgiler de veren Sadrettin Köseoğlu, "Şöyle düşünün. Doktora gidiyorsunuz check-up yaptırmak istiyorsunuz. Araba ekspertiz işi de böyle bir iş, bir arabanın airbagine, şasesine, kilometresine, her yerine bakılır. Ama bazen öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki biz bile hayretler içerisinde izliyoruz. Örneğin bir araba geldi, önü 2021, arkası 2013. Yani farklı iki arabayı birleştirmişler. Ama farklı model. İnsanlarımız tabii ki bunu bilmediği için anlayamaz" dedi.

Motosiklette de ikinci el fırsatçılığı

 

Yasağa rağmen ikinci el araçlar sıfır araç fiyatından yükseğe satılıyor

 

İkinci kez MTV alınmasına ilişkin madde Meclis'te kabul edildi

 

İkinci elde fiyat kararına sıkı takip: Bunu yapan yandı!

 

Açıklama geldi: İkinci el otomobil ihracatı olacak mı?

 

"İkinci elde sektörü rahatlatacak kurallara herkes riayet etmeli"

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

access_time24 Şubat 2024 10:59

Toyota, araçların otomatik şanzımanlarının belirli parçalarının vites boşa alındığında dahi ayrılmamasından dolayı ABD’de 280 bin aracı geri çağırdı.

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)