Chery'den Avrupa hamlesi: Üretime başlayacak!

Chery'den Avrupa hamlesi: Üretime başlayacak!

access_time17 Nisan 2024 09:13
İspanyol EV Motors ile bir ortak girişim anlaşması imzalayan Chery, Avrupa'da üretime başlayacak.

Çin menşeli araba üreticisi Chery, Avrupa'da ilk fabrikasını İspanya'da açma hazırlığında. Chery ile İspanyol EV Motors, ortak bir girişim anlaşması imzaladılar.

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre, anlaşma kapsamında üretilecek otomobiller, bu yılın sonlarında Japon otomobil üreticisi Nissan'ın 2021'de kapattığı fabrikada bantlardan inecek. Böylece, Nissan'ın İspanya'da üretimi bırakması ile işini kaybeden 1.600 çalışanın bir kısmı yeniden işe dönmüş olacak.

İspanyol EV Motors, ortak girişimin küçük ortağı Chery'nin ilk olarak tesiste Omoda araçlarını üretmeye başlayacağını, çoğunluk hissedarı EV Motors'un ise dördüncü çeyrekte kendi araçlarını üretmeye başlayacağını bildirdi.

Chery Avrupa genel müdürü Jochen Tueting yaptığı açıklamada, "Bu adımı Chery'nin Avrupa'ya olan açık bağlılığının bir teyidi olarak görüyorum. Bu karar Chery'nin kalmaya geldiğini kanıtlıyor" dedi.

PANDEMİDE BAŞLADI

Almanya'dan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci otomobil üreten ülkesi olan İspanya, 2020 yılında Avrupa Birliği pandemi yardım fonlarını kullanarak elektrikli araç ve batarya üretimini ülkeye çekmek için bir plan başlattı.

O günden bu yana ülkede yatırım açıklayan şirketler arasında Volkswagen ve Renault da yer alıyor.

Nissan'ın İspanya'da üretime son vermesinden sonra, tesis İspanyol elektrikli motosiklet üreticisi Silence'a ve burayı elektrikli araçlar için bir merkez haline getirmeyi planlayan yerel mühendislik grupları QEV ve EV Motors'a devredildi. EV Motors, Mart ayında ise tesisin tam kurumsal kontrolünü ele aldı.

TÜRKİYE PLANI

Chery Automobile'in yurtdışı operasyonlarını yöneten Chery International'ın Başkanı Zhang Guibing, Ekim 2023'te Habertürk'e yaptığı özel açıklamada, Türkiye’ye yatırım yapmayı değerlendirdiklerini bildirmişti.

Chery'nin Wuhu'daki genel merkezinde açıklamalarda bulunan Guibing, olası bir fabrika yatırımı için ilgili bakanlıklar ile görüşmelere başladıklarını da anlatmıştı.

Guibing, "Fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Ticaret Bakanlığı ile irtibat halindeyiz. Bir Ar-Ge merkezi ile başlayıp daha sonrasında fabrika yatırımı yapmayı değerlendiriyoruz. Türkiye’ye yatırım yapmamız için ihracat ve iç pazar dahil 150-200 bin adet bandını yakalamamız gerekiyor" ifadelerini kullanmıştı.
Chery'nin Wuhu'da düzenlediği konferansta, katılımcılara sergilenen dünya haritası üzerinde Chery'nin Türkiye'de kurmayı planladığı Ar-Ge merkezi yer almıştı.

Chery'nin yeni hedefi İtalya

 

Chery'den vazgeçmiyor ama...

 

Chery'den umduğumuzu bulamadık

 

Çinli Chery işçi çıkaracak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)