GM CEO'sunun maaşı tartışmalara sebep oldu

GM CEO'sunun maaşı tartışmalara sebep oldu

access_time20 Eylül 2023 08:51
Detroitli otomotiv işçileri greve giderken, GM CEO'su Barra, 29 milyon dolarlık maaşı nedeniyle tartışmalara sebep oldu ve sert eleştirilere maruz kaldı.

GM, Ford ve Stellantis'e ait Chrysler'de çalışan yaklaşık 150 bin işçi, müzakerecilerin Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) ile Üç Büyükler arasında bir anlaşmaya varmak için 14 Eylül'e kadar süre vermesinin ardından cuma günü bir dizi kademeli grev başlattı. Grev sürerken, tartışmaların odağında olan GM CEO'su Mary Barra da 29 milyon dolarlık maaşını savundu.

Independent Türkçe'nin haberine göre, Detroit'te işçileri greve giden "Üç Büyük" otomobil üreticisi arasında en yüksek maaşı alan CEO olan Barra, CNN'e, tıpkı işçilerin kâr paylaşım anlaşmaları gibi şirket performansına bağlı olan kendi maaşının da makul olduğunu söyledi.

Berra, cuma günü "Ücretimin yüzde 92'si şirketin performansına dayanıyor" dedi.

Temsil edilen çalışanlarımıza sunduğumuz ücretimizin planlanma şeklinin güçlü yönlerinden biri de masaya sadece yüzde 20'lik bir (ücret) artışı koymuyor olmamız. Kâr paylaşımımız da var. İşler şirket için iyi gittiğinde, herkes için de iyi gidiyor.

Yöneticinin kendi maaşı son 4 yılda yüzde 34 arttı.

Müzakerecilerin UAW ve Üç Büyükler arasında bir anlaşmaya varmak için kararlaştırılan 14 Eylül son tarihini geçmesi üzerine GM, Ford ve Stellantis'e ait Chrysler'de çalışan yaklaşık 146 bin işçi cuma günü bir dizi kademeli greve başladı.

UAW üyeleri anlaşmaya varılamaması halinde greve gitme kararını ağustosta almıştı.

Devasa otomobil sendikası, işçi ücretlerinin şirket kârlarına ve yönetici maaşlarına ayak uyduramadığını savunuyor.

UAW Başkanı Shawn Fain geçen hafta yaptığı konuşmada, "Son 40 yıldır milyarderler sınıfı her şeyi alıyor ve kalan herkesi kırıntılar için mücadele vermek zorunda bırakıyor" dedi.

Detroitli otomobil üreticileri, 2008 ekonomik krizi sonrası federal mali kurtarma paketi kapsamında büyük bir yeniden yapılanmaya gitmişti.

Bu yeniden yapılandırma çerçevesinde çalışma koşullarında iki kademeli ve kıdeme dayalı ücret tarifesi, geçici işçilerin sayısında artış ve tanımlanmış emeklilik maaşlarının sona ermesi gibi önemli değişiklikler gerçekleştirildi. Bunların hepsi, sendikanın bir dizi taleple üstesinden gelmeyi umduğu konular.

Harvard Hukuk Fakültesi Emek ve Adil Ekonomi Merkezi İcra Direktörü Sharon Block, Vox'a, "[Ücret artışlarını] teşvik eden şeylerden biri de şirketin elde ettiği başarı dolayısıyla işçilerin paylaştığı fayda oluyor. Üstelik söz konusu paylaşım, kurumsal liderliğin bu başarıyı paylaşma biçimiyle orantılı görünen bir şekilde gerçekleşiyor" dedi.

Bunu, son zamanlarda çok kazanç elde eden üç şirketin kârlarından adil bir payı temsil edecek bir artış olarak düşündüğünüzde, durum farklı görünebilir.

UAW, kısmen CEO ücretlerindeki benzer artışlarla denkleşebilmek için 4 yıl içinde yüzde 36'lık ücret artışı talep ediyor ve haftalık mesai saatlerini 32 saat olarak belirlemek için bastırıyor.

Ford ve GM yüzde 20 artış önerirken, Stellantis şu ana kadar yüzde 17,5 teklif etti.

General Motors, Ay'da kiralık otomobil hizmeti verecek

 

General Motors ABD ve Kanada'da 40 bin şarj istasyonu kuracak

 

General Motors'dan 785 milyon dolarlık yatırım

 

General Motors 5,9 milyon aracını geri çağıracak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

access_time20 Mayıs 2024 14:20

BMW, Jaguar ve VW'nin aralık ayında ABD tarafından yasaklanan Çinli bir tedarikçi ile iş yaptığı bildirildi.

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

access_time19 Mayıs 2024 09:42

Araç muayene ücretlerine yapılan zamlardan sonra bu kez de “kredi kartı tahsilat farkı” tartışma konusu oldu. Kartlı ödemelerde vatandaşlar 77 lira fark veriyor.

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

access_time18 Mayıs 2024 13:50

İçişleri Bakanı Yerlikaya, son bir haftada 1 milyon 968 bin 551 araç denetlendiğini açıkladı.

İstanbul’da bazı yollar trafiğe kapatılacak

İstanbul’da bazı yollar trafiğe kapatılacak

access_time18 Mayıs 2024 01:54

İstanbul'da "Büyük Eğitim Mitingi" nedeniyle bugün bazı yollar trafiğe kapatılacak.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)