Otomotivde yerli tedarik ve katma değerli üretim atağı

Otomotivde yerli tedarik ve katma değerli üretim atağı

access_time20 Ekim 2023 09:39
Türkiye, otomotiv sanayisi tedarik zincirinde, tasarımdan üretime tüm aşamalarda yerli üretime odaklandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci kalkınma planı olan 12. Kalkınma Planı'ndan (2024-2028) derlenilen bilgilere göre, otomotiv sektöründe gelişen küresel mobilite vizyonu çerçevesinde yeşil ve dijital dönüşüm sürecine uyum sağlanarak, tasarımdan üretime tüm aşamalarda yerli tedarik ve teknolojik gelişmenin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Plan döneminde, sektörde katma değerin artırılması ve markalaşmanın sağlanmasıyla sektörün uluslararası piyasalardan aldığı payın yükseltilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda, otomotiv ana ve tedarik sanayisinde rekabet gücünü etkileyen yeni nesil üretim teknolojilerinin geliştirilmesi sağlanacak. Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası tüm araç gruplarına yönelik olarak ve gelişmeler doğrultusunda güncellenecek.

Hidrojen yakıt hücresi ve bileşenleriyle hidrojen temelli motorlara yönelik yatırım ve teknolojilerin geliştirilmesi çalışmaları yürütülecek. İleri sürücü destek sistemlerine sahip araçlara geçiş desteklenecek.

Araç şarj istasyonu teknolojisinin asgari şartları Avrupa Birliği uygulamalarına uyumlu olarak belirlenecek. Tüm araç gruplarını kapsayacak şekilde şarj altyapısı kurulması için yol haritası belirlenecek ve devlet yardımları oluşturulacak.

"Araç Parkı Gençleştirme Programı" tasarlanacak

Elektrikli otobüslerin kullanımı yaygınlaştırılacak. Otomotiv sektöründe döngüsel ekonomiye geçiş ve pazarın dönüşümü sağlanarak yeşil dönüşüm gerçekleştirilecek. 2053 net sıfır hedefine yönelik enerji ağı, altyapı teknolojileri ve erişim alanlarındaki ihtiyaçlar araç gruplarına göre belirlenecek.

Batarya geri dönüşümü, ikincil kullanımı ve bertarafına ilişkin sistem oluşturulacak. Tedarik sanayisinin yeşil dönüşümü için farkındalık artırılacak, danışmanlık ve bilgi desteği sağlanacak, bu konuda öncülük ve rehberlik eden ana üreticilerin rekabet öncesi nitelikte programları desteklenecek.

Kirletici vasfı yüksek eski araçların trafikten çekilip yerine çevre dostu ve güvenli araçlara geçilmesine yönelik tüm araç türlerini dikkate alan bir Araç Parkı Gençleştirme Programı tasarlanacak.

Otomotiv sanayi tedarik zincirinde tasarımdan üretime tüm aşamalarda yerli tedarikin ve katma değerin artırılması desteklenecek. Yeni nesil enerji araçlarında kullanılan kritik ham maddelerin yerli tedariki için yol haritası oluşturulacak.

Batarya, algılayıcı, elektronik kontrol üniteleri, elektronik gösterge, elektrikli motor sistemleri ve otomotiv yazılımı gibi alanlarda teknoloji ve üretim kabiliyetleri geliştirilecek.

Test ve belgelendirme sistemi için yol haritası oluşturulacak

Otomotiv sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelik ve nicelikte sac ile araç hafifletmeye yönelik malzemelerin yerli üretimi sağlanacak, bu alanda küresel marka oluşması desteklenecek. Bu sanayiye yönelik ihtisas organize sanayi bölgelerinin (OSB) sayısı talep çerçevesinde artırılacak. Otomotiv sanayisinde test ve belgelendirme sistemi güçlendirilecek. Söz konusu sanayinin küresel ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte test ve belgelendirme sistemi için bir yol haritası oluşturulacak.

Akıllı ve otonom ulaşım araçlarının kullanımının ve ekosistemin gelişiminin sağlanması için üniversitelerdeki teknik bilgi birikimin birbirini tamamlayıcı şekilde bir araya getirilmesi sağlanacak.

İleri sürücü destek sistemlerine sahip araçların sistem onaylarının Türkiye'de yapılmasını sağlamak için gerekli yetkinliğin ülkede geliştirilmesi desteklenecek. Otomotiv sanayisine yönelik iş gücü niteliğini artıracak altyapılar hazırlanacak.

Müfredatın ve eğitim yöntemlerinin bugünün teknolojik gerekliliklerine uygun güncellenmesi sağlanacak, özel sektörün ülke rekabetçiliğini artırılacak programlar desteklenecek.

Otomotiv sanayisinde uluslararası doğrudan yatırımların artırılması sağlanacak. Bu alandaki şirket ölçeklerinin büyütülmesi ve sermaye imkanlarının artırılmasını sağlamak üzere birleşme ve satın alma faaliyetleri özendirilecek.

Vergi sisteminin alternatif yakıtlı tüm araç gruplarını gözeterek iklim hedeflerini destekleyecek ve pazarın genişlemesine katkı sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmalar yürütülecek.

Otomotivde kampanya dönemi

 

Otomotivde tüm zamanların satış rekoru!

 

Türkiye'de üretilen otomobiller hangileri? İşte kredi verilen yerli üretim otomobiller

 

Otomotiv satışlarında yerli üretimin payı arttı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

access_time26 Şubat 2024 11:05

Zonguldak'ta yaşayan Gürkan Hepkaya, aracını su kaçağı nedeniyle tamirhaneye bıraktıktan sonra yaşadığı olaylarla şaşkına döndü. Otomobilinin hastane önünde hatalı park...

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

access_time26 Şubat 2024 08:27

Çinli elektrikli otolar Rusya soğuğuna dayanamadı. Aşırı soğuklar nedeniyle, Rusya’da elektrikli araç sahibi olan bazı sürücüler otomobillerin güç rezervinde azalma, elektrik...

İstanbul'da yarın bazı yollar trafiğe kapalı

İstanbul'da yarın bazı yollar trafiğe kapalı

access_time25 Şubat 2024 19:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı program nedeniyle yarın İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

YORUM YAP

YORUMLAR (0)