Rusya’ya araç ithalatında sıfır araçta Çin lider

Rusya’ya araç ithalatında sıfır araçta Çin lider

access_time12 Kasım 2023 16:19
Geçtiğimiz ay Rusya’ya 86,8 bin yeni otomobil getirildi. Bu araçların ana tedarikçisi Çin’di ve Çin’in payı tüm teslimatların yüzde 80’ini oluşturdu


Avtostat ve elektronik PTS sistemi “Passport Endüstriyel Danışmanlık” verilerine göre, bu yılın ilk 10 ayında Rusya Federasyonu’nda geçen yılın aynı dönemine göre 2.8 kat daha fazla olan 889.4 bin binek otomobil ithal edildi. Aynı zamanda bu araç sayısının yüzde 60’ını yeni araçlar, yüzde 40’ını ise ikinci el araçlar oluşturdu.

Ekim ayı göstergeleri yeni binek otomobil ithalatında rekor olurken, geçtiğimiz ay Rusya’ya 86,8 bin yeni otomobil getirildi. Bu araçların ana tedarikçisi Çin’di ve Çin’in payı tüm teslimatların yüzde 80’ini oluşturdu. Japonya yüzde 54’lük oranla Rusya’ya ikinci el otomobil ithalatında lider konumunda.

“Passport Endüstriyel Danışmanlık” verilerine göre, yeni ithal edilen otomobillerin en popüler markaları Çin markaları Chery (yüzde 23), Changan (yüzde 10), Omoda (yüzde 9), Geely (yüzde 8) ve Exeed (yüzde 7). Aynı zamanda Omoda ve Exeed, Chery’nin alt markaları, yani bu otomobil şirketi bir bütün olarak ithalatın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

Bu yılın ilk 10 ayında Rusya’da toplam 94.284 Chery otomobil satıldı (yıllık bazda 3,6 kat artış). Bununla birlikte, yerli üretici Lada Rusya’daki otomobil satışlarında lider konumundayken, Chery ikinci sırada yer alıyor ve üçüncü sırada ise Çinli Haval yer alıyor.

Popüler ikinci el otomobil markalarına gelince, en popüler marka yüzde 27,4’lük payla Toyota olurken, Japon devini Honda (yüzde 16), Kia (yüzde 7), BMW (yüzde 6,5), Nissan (yüzde 6,3) ve Hyundai (yüzde 5) takip etti.

Passport Endüstriyel Danışmanlık, 2023 yılının tamamında Rusya’ya yaklaşık 1,1 milyon yeni ve kullanılmış binek otomobil ithal edileceğini ve bunun son yıllarda tüm zamanların rekoru olacağını tahmin ediyor. Ancak şirkete göre gelecek yıl, kullanım ücretindeki önemli artış ve yerli üretimdeki artış nedeniyle otomobil ithalatının bir miktar azalması bekleniyor.(Gazetemru)

ABD elektrikli oto pazarında Çin’i geçmek istiyor

 

Rusya'da otomobil satışlarında keskin artış

 

Rusya’nın otomobil ithalatında Çin’in payı yüzde 90’ı geçti

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

Aracını tamire bıraktı, sonra gelen telefonla şaşkına döndü!

access_time26 Şubat 2024 11:05

Zonguldak'ta yaşayan Gürkan Hepkaya, aracını su kaçağı nedeniyle tamirhaneye bıraktıktan sonra yaşadığı olaylarla şaşkına döndü. Otomobilinin hastane önünde hatalı park...

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

Çinli elektrikli otolar Rusya'da dondu

access_time26 Şubat 2024 08:27

Çinli elektrikli otolar Rusya soğuğuna dayanamadı. Aşırı soğuklar nedeniyle, Rusya’da elektrikli araç sahibi olan bazı sürücüler otomobillerin güç rezervinde azalma, elektrik...

İstanbul'da yarın bazı yollar trafiğe kapalı

İstanbul'da yarın bazı yollar trafiğe kapalı

access_time25 Şubat 2024 19:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı program nedeniyle yarın İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

YORUM YAP

YORUMLAR (0)