Uzayabilen otomobil

Uzayabilen otomobil

access_time11 Ağustos 2021 12:13
Audi, yeni elektrikli ve otonom sürüşe sahip konsept modeli Skysphere'i tanıttı.

Audi konsept araç ailesine yeni bir roadster ekledi. İki kapılı üstü açılır modelin adı Skysphere.

Skysphere konsepti markanın gelecekteki lüks otonom modellerine ışık tutuyor.

1930'lu yıllardan detaylar barındıran araçta dikkat çeken fütüristik özelliklerde mevcut. Aktif olarak artırılabilir aks mesafesi ve birbiri içine kayan gövde mekanizmasıyla aracın dış uzunluğu 25 santimetre değiştirilebiliyor. Aracın yerden yükseliği de ayarlanabiliyor.

Sürücü sadece bir düğme ile bu değişimleri sağlayabiliyor. Araç spor modunda 4.94 metre uzunluğundayken, Grand Touring modunda 5.19 metreye çıkrılabiliyor.

Aracın içinde de bu değişim etkisini gösteriyor. Spor modunda yer alan direksiyon, vites ve pedal gibi parçalar Grand Touring modunda ortadan kalkıyor.

Bu parçalar yerlerine girerek otonom sürüşte sürücü ve yolcu için oldukça geniş bir alan bırakıyor. Bu geniş alanda da ön paneli tamamen kaplayan hatta yanlara ve vites etrafına uzanan 55 inç'e yakın bir ekran yer alıyor.

Audi Skysphere, sensörleri sayesinde yolcularını varış noktasına götürürken, park ve şarj işlemlerini de bağımsız olarak gerçekleştiriyor.

Arka aksa yerleştirilen motor 465 kW güç (632 beygir) ve 750 Nm torka sahip. Bu güçle araç 0'dan 100'e 4 saniyede ulaşabiliyor. Araçta 80 kWh kapasiteli bir patarya paketi yer alıyor. Bu bataryalar 500 kilometrelik bir menzil vadediyor.

Kapıları tersine açılan modelin bu özelliği başta bahsettiğimiz 1930'lardaki Horch 853 modelinden geliyor.

Audi, 2033 yılına kadar fosil yakıtlı üretimini durduracak

 

Nöbetçi noter uygulaması ikinci el araç ticaretini hızlandırdı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Döner koltuklu lüks denizaltı üretildi

Döner koltuklu lüks denizaltı üretildi

access_time04 Mayıs 2022 10:02

Hollanda merkezli elektrikli denizaltı üreticisi U-Boat Worx, Nexus adını verdiği yeni turistik denizaltısını tanıttı. 9 yolcu taşıyabilen elektrikli aracın pencereleri yumurta...

Küresel ısınma lastik tercihini değiştirdi

Küresel ısınma lastik tercihini değiştirdi

access_time06 Eylül 2021 09:13

İklim krizi dört mevsim lastiklere olan talebi artırdı. Yaz aylarında kış şartlarının görüldüğü günümüzde otomobil sahipleri her iklim koşulunda kullanabilecekleri lastikleri...

İşte yerli uçan araba

İşte yerli uçan araba

access_time22 Temmuz 2021 16:41

Yerli teknoloji şirketi Softtech’in hem yatırımcısı hem de geliştiricisi olduğu uçan araba AirCar’ın ilk prototipi ve deneme uçuşu tamamladı. Elektrikli ve yüzde yüz otonom...

Almanya'da 2030'a kadar 14 milyon elektrikli araç olacak

Almanya'da 2030'a kadar 14 milyon elektrikli araç olacak

access_time14 Temmuz 2021 17:22

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier 2030 yılına kadar trafikte daha önce hedeflenen 10 milyon elektrikli araç sayısının yüzde 40 artarak 14 milyona ulaşacağını...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)