Volkswagen CEO’sunun 2025 hedefi Tesla

Volkswagen CEO’sunun 2025 hedefi Tesla

access_time29 Haziran 2022 15:57
Alman otomobil devi Volkswagen’den Tesla yöneticilerini kızdıracak bir açıklama geldi. CEO Herbert Diess Tesla’nın zayıfladığını ve 2025 yılında sektörde liderliği ele geçireceklerini söyledi.

OTOMOBILSAYFASI.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Volkswagen, 2025 yılına kadar dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olmak için Tesla'yı geride bırakabilir. Alman grubun CEO'su, üretimi artırma zorluğunun en şiddetli rakibini zayıflattığını iddia etti.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess Alman otomotiv devinin Wolfsburg merkezinde Salı günü işçilere yaptığı açıklamada, "Elon’un, Austin ve Grünheide'de son derece karmaşık iki fabrikayı aynı anda güçlendirmesi ve Şanghay'daki üretimi genişletmesi gerekiyor. Bu güç harcamayı gerektirecek. Bu fırsatı değerlendirmeli ve hızlı bir şekilde yetişmeliyiz. 2025 yılına kadar lider olabiliriz” ifadelerine yer verdi.

VW CEO’sunun kendine güveni, daha geçen ay Financial Times konferansında firmanın "ABD'nin ana rakibinin bu kadar hızlı ve iyi hazırlanmış olmasını beklemediğini" söylediği yorumlarıyla bire bir çelişiyor. Diess on yılın ortasına kadar elektrikli araçlarda lider üretici olmak için "sıkı bir yarışa” girileceğini söylemişti.

Elektrikli araçların geliştirilmesine 52 milyar eurodan fazla yatırım yapan VW, bu yıl dünya çapında yaklaşık 700.000 elektrikli otomobil satmayı planlıyor. Bu rakam Tesla CEO'su Elon Musk'ın sunabileceğini öne sürdüğü 1,5 milyonun yarısından daha az.

Bununla birlikte, yarı iletken tedarik krizinin ilk aşamalarında çoğu rakibinden daha iyi iş çıkaran Tesla, son zamanlarda ABD, Avrupa ve Çin'deki namı değer ‘giga-fabrikalarında’ üretim sorunlarıyla boğuşuyor.

Otomobilsayfasi.com’un derlediği bilgilere göre, Musk, geçen ay bir Tesla sahipleri kulübüne yaptığı açıklamada şirketin Teksas ve Almanya'daki tesislerinin "şu anda devasa para fırınları" olduğunu söylemişti. Musk küresel tedarik zinciri krizi karşısında üretimi güvence altına almak ve hızlandırmak için mücadele ederken milyarlarca dolar kaybettiğini söylemişti.

Musk ile yakın arkadaş olan ve elektrikli otomobilleri popülerleştirme konusunda takdirlerini gizlemeyen Diess, VW'nin en güçlü rakibinin "Tesla olduğunu" tekrarladı. VW CEO’su personeline yaptığı açıklamada Tesla’nın "zayıfladığını" söyleyerek söz konusu gelişmeleri ele geçirdi. Diess’in sunumu sırasında VW'yi temsil eden aktör Jason Momoa'nın Tesla olarak rol alan aktör Henry Cavill'e arkadan yetiştiğini gösteren bir içeriğe de yer verildi.

VW CEO’su geçici kapanmalardan sonra Zwickau'daki elektrik santralini tekrar tam kapasiteyle çalıştığına, Çin'deki fabrikalarının pandemi kapanmalarının ardından yeniden çalışır hale geldiğine dikkat çekti. Diess sonuç olarak, VW’in bu yıl "Tesla ile olan farkın daha da büyümesine izin vermeyeceklerini” ve “farkı kapatacaklarını" söyledi.

Musk geçen hafta yaptığı açıklamada, VW'nin bu on yılda Tesla'yı geçeceğini öngören sektör tahminlerine katılmadığını söyledi. Bloomberg etkinliğinde konuşan Musk, “"Diğer rakipleri gerçekten düşünmüyoruz. Araçlarımıza olan talep son derece yüksek ve bekleme listesi uzun. Üretim kapasitemizi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde artırıyoruz" dedi.

Tesla küçülüyor: California'da ofisini kapattı

 

Elon Musk: Tesla iki fabrikada milyarlarca dolar kaybetti

 

Volkswagen çalışma saatlerini ve ücretleri azaltacak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Stellantis'ten, Çin'den uzaklaşma kararı

Stellantis'ten, Çin'den uzaklaşma kararı

access_time14 Haziran 2024 11:56

Stellantis, bazı elektrikli araçların üretimini Çin'den uzaklaştırma kararı aldı.

Çinli otomobil üreticilerinin yurt dışı yatırımlarında artış beklentisi

Çinli otomobil üreticilerinin yurt dışı yatırımlarında artış beklentisi

access_time13 Haziran 2024 13:57

Çinli otomobil üreticilerinin ticari engeller karşısında yurt dışı yatırımlarını artırması bekleniyor

Tesla'dan AB'ye 'Çin' baskısı

Tesla'dan AB'ye 'Çin' baskısı

access_time13 Haziran 2024 08:09

Tesla, Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara daha düşük tarife uygulanması için AB'ye baskı yapıyor

ABD'li Ford çalışan sayısını azaltacak

ABD'li Ford çalışan sayısını azaltacak

access_time12 Haziran 2024 13:57

ABD'li Ford, İspanya'daki Valencia fabrikasında çalışan sayısını düşürecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)